Zacięta walka w hicie PlusLigi! Tie-break rozstrzygnął starcie PGE Skra – ZAKSA

PGE Skra przegrała z ZAKSĄ 2:3 w meczu 12. kolejki PlusLigi.

W szlagierowym starciu 12. kolejki PlusLigi PGE Skra Bełchatów przegrała z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3. Gospodarze pewnie wygrali pierwszą partię, w trzech kolejnych oglądaliśmy zaciętą walkę obu ekip, a tie-break toczył się pod dyktando ZAKSY. W ekipie gości dobre zmiany dali Adrian Staszewski i Tomasz Kalembka, a świetne zawody rozegrał Dmytro Paszycki.

Spotkanie efektownie rozpoczęli siatkarze z Bełchatowa, którzy błyskawicznie uzyskali znaczącą przewagę (10:4). ZAKSA próbowała zniwelować straty, zbliżyła się do rywali (12:9), ale dalsza część seta toczyła się pod dyktando gospodarzy. Byli oni skuteczniejsi od rywali w ataku, lepiej prezentowali się w polu serwisowym i pewnie zmierzali po wygraną. Przypieczętował ją asem serwisowym Mateusz Bieniek (25:14).

Druga odsłona była zdecydowanie bardziej wyrównana, a wynik długo oscylował wokół remisu (7:7, 13:13). W końcówce przewagę uzyskali kędzierzynianie, którzy wygrali cztery akcje od 16:16 i po skutecznym ataku Adriana Staszewskiego było 16:20. W końcówce gospodarze odrobili straty, po ataku Filippo Lanzy było 23:23. Dwie kolejne akcje padły jednak łupem gości – Aleksander Śliwka atakiem i Tomasz Kalembka blokiem wywalczyli decydujące punkty (23:25).

Set numer trzy, podobnie jak pierwszy, zaczął się po myśli bełchatowian (4:0, 6:1). Przyjezdni próbowali odrabiać straty (9:7), ale siatkarze Skry wygrali cztery kolejne akcje i odbudowali przewagę (13:7). Kędzierzynianie nie rezygnowali i w końcówce znów zmniejszyli straty (22:20). Gospodarze utrzymali jednak przewagę, kończąc seta efektownym atakiem Lanzy (25:21).

W czwartej partii znów zmiana ról – na początku przeważali kędzierzynianie. Po asie serwisowym Staszewskiego było 1:4, później 6:10. W środkowej części seta ZAKSA miała pięć oczek zaliczki (11:16), ale gospodarze nie rezygnowali. Po punktowym bloku Karola Kłosa złapali kontakt (16:17). As serwisowy Marcina Janusza pozwolił gościom odskoczyć na trzy oczka (19:22), ale zacięta walka trwała do końca. Po ataku Łukasza Kaczmarka ZAKSA miała piłkę setową (22:24), a wynik na 23:25 ustalił Staszewski.

Tie-breaka lepiej rozpoczęła drużyna z Kędzierzyna-Koźla (1:7), przy kapitalnej grze Dmytro Paszyckiego. Przy takiej przewadze, w końcówce ZAKSA mogła kontrolować sytuację. Piłkę meczową wywalczył Śliwka (8:14), a brakujący punkt przyniósł atak Paszyckiego (9:15).

Najwięcej punktów: Dick Kooy (23), Filippo Lanza (17), Mateusz Bieniek (14), Karol Kłos (12) – PGE Skra; Aleksander Śliwka (19), Dmytro Paszycki (18), Adrian Staszewski (13) – ZAKSA. MVP: Dmytro Paszycki (12/15 = 80% skuteczności w ataku + 1 as serwisowy + 5 bloków).

Skra: Filippo Lanza, Mateusz Bieniek, Wiktor Musiał, Dick Kooy, Karol Kłos, Grzegorz Łomacz – Kacper Piechocki (libero) oraz Jakub Rybicki, Lukas Vasina. Trener: Joel Banks.
ZAKSA: Aleksander Śliwka, Twan Wiltenburg, Łukasz Kaczmarek, Wojciech Żaliński, Dmytro Pashytskyy, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Adrian Staszewski, Tomasz Kalembka, Przemysław Stępień, Bartłomiej Kluth. Trener: Tuomas Sammelvuo.

Wyniki meczów 12. kolejki PlusLigi:

2022-10-19: GKS Katowice – Cerrad Enea Czarni Radom 0:3 (21:25, 21:25, 28:30)
2022-11-25: PSG Stal Nysa – Trefl Gdańsk 1:3 (20:25, 25:22, 14:25, 22:25)
2022-11-26: PGE Skra Bełchatów – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3 (25:14, 23:25, 25:21, 23:25, 9:15)
2022-11-26: Jastrzębski Węgiel – Cuprum Lubin (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-11-26: LUK Lublin – Barkom-Każany Lwów (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-11-27: Aluron CMC Warta Zawiercie – Projekt Warszawa (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2022-11-27: BBTS Bielsko-Biała – Asseco Resovia Rzeszów (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-11-28: Indykpol AZS Olsztyn – MKS Ślepsk Malow Suwałki (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).