MŚ 2022: Iran - USA. Amerykanie wygrali i wystąpią w 1/8 finału

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych wywalczyła awans do 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze. Amerykanie pokonali 1:0 Irańczyków w spotkaniu, którego stawką było wyjście z grupy B. W fazie play-off zmierzą się z Holendrami.

W początkowej fazie meczu lepiej prezentowali się Amerykanie. Podopieczni Gregga Berhaltera dłużej utrzymywali się przy piłce i szukali sposobu na sforsowanie obrony reprezentacji Iranu. Długo jednak nie byli sobie w stanie stworzyć klarownych sytuacji do zdobycia bramki. Przełom nastąpił w 38. minucie gry.

Centrę ze skrzydła głową przedłużył Serginio Dest. W głębi pola karnego na piłkę nabiegał Christian Pulisic. Gracz Chelsea z bliskiej odległości skierował futbolówkę do siatki. Przy strzale 24-latek zderzył się z irańskim bramkarzem i przez pewien czas leżał na murawie. Ostatecznie musiał opuścić boisko w przerwie. W doliczonym czasie do pierwszej części gry do siatki trafił jeszcze Timothy Weah, ale sędzia dopatrzył się spalonego. Ostatecznie obie drużyny zeszły do szatni przy wyniku 1:0 dla USA.

Po zmianie stron ponownie przewaga w posiadaniu piłki należała do Amerykanów. Irańczycy nie mieli pomysłu, jak zbliżyć się do bramki strzeżonej przez Matta Turnera. Piłkarze trenera Berhaltera również nie forsowali tempa - w końcu wynik był dla nich korzystny. W końcówce meczu podopiecznym Carlosa Queiroza udało się zepchnąć rywali na ich własną połowę. Do regulaminowego czasu gry sędzia doliczył aż 9 minut.

Piłkarze z Azji szukali swoich szans w ataku pozycyjnym i po stałych fragmentach gry W 93. minucie po wrzutce z rzutu wolnego głową uderzał Morteza Pouraliganji, ale piłka po jego strzale nieznacznie minęła słupek bramki Turnera. Kilkadziesiąt sekund później Irańczycy domagali się rzutu karnego po rzekomym przewinieniu w polu karnym na Mehdim Taremim. Arbiter pozostał jednak niewzruszony i nie odgwizdał "jedenastki".

Ostatecznie więcej goli na Al Thumama Stadium nie zobaczyliśmy. Amerykanie wygrali i w 1/8 finału zmierzą się z Holendrami, a zatem zwycięzcami grupy A. Irańczycy odpadli z mundialu.

Iran - USA 0:1 (0:0)

Bramka: Pulisic 39

Iran: Alireza Beiranvand - Ramin Rezaeian, Majid Hosseini, Morteza Pouraliganji, Milad Mohammadi (45+2. Ali Karimi) - Ahmad Noorollahi (71. Mehdi Torabi), Saeid Ezatolahi, Ehsan Hajsafi (71. Abolfazl Jalali) - Ali Gholizadeh (77. Karim Ansarifard), Sardar Azmoun (46. Saman Ghoddos), Mehdi Taremi.

USA: Matt Turner - Sergino Dest (82. Shaq Moore), Cameron Carter-Vickers, Tim Ream, Antonee Robinson - Weston McKennie (65. Kellyn Acosta), Tyler Adams, Yunus Musah - Timothy Weah (82. Walker Zimmerman), Josh Sargent (78. Haji Wright), Christian Pulisic (46. Brenden Aaronson).