Kofeina pomaga sprinterom

Inne
Kofeina pomaga sprinterom
fot. Cyfrasport

Przeprowadzonym przez badaczy z Japonii eksperyment pokazał, że kofeina wyraźnie skracała czas sprinterskiego biegu na 100 m. W szczególności nasilała eksplozywne przyspieszenie na starcie.

Kofeina jako stymulant układu nerwowego od długiego czasu stosowana jest jako wspomagacz przy różnych dyscyplinach sportowych - zarówno aerobowych, jak i siłowych.

 

Tymczasem w zawodach na wysokim szczeblu ułamki sekund decydują o tym, czy ktoś będzie jedynie uczestnikiem biegu, czy stanie na podium.

 

ZOBACZ TAKŻE: Asafa Powell ogłosił zakończenie kariery

 

Jak zwracają uwagę badacze z japońskiego Ritsumeikan University, Światowa Lekkoatletyka (dawniej - Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych) zaleca nawet kofeinę jako substancję poprawiającą sportowe wyniki.

 

Brakowało jednak badań na temat jej działania w sprincie - podkreślają naukowcy.

 

Japoński zespół zaprosił więc do eksperymentu 13 sprinterów płci męskiej, którzy biegali na dystansie 100 m, po spożyciu kofeiny lub placebo.

 

Jak podają naukowcy, kofeina znacząco skracała czas sprintu. Szczególnie rosła prędkość sportowców na odcinku od 10 do 20 m. Natomiast na ostatnich 40 metrach badacze nie zauważyli różnic.

 

Wyniki te wskazują, że suplementacja kofeiną pozwoliła na bardziej eksplozywne przyspieszenie na początkowych etapach biegu.

 

- Uzyskany w tym badaniu wgląd oznacza pierwszy bezpośredni dowód na ergogeniczne (poprawiające wyniki sportowe - przyp. red.) działanie kawy w sprintach. Może stanowić dowód popierający zalecenia Światowej Lekkoatletyki odnośnie stosowania kawy. Badanie wskazuje więc kolejny sposób uzyskania przewagi przybliżającej do zwycięstwa - przyznał prof. Takeshi Hashimoto, autor publikacji, która ukazała się na łamach "Medicine&Science in Sports&Exercise".

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie