Sydney McLaughlin i Armand Duplantis najlepszymi lekkoatletami 2022 roku według World Athletics

Inne
Sydney McLaughlin i Armand Duplantis najlepszymi lekkoatletami 2022 roku według World Athletics
fot. Cyfrasport
Armand Duplantis

Płotkarka Sydney McLaughlin i tyczkarz Armand Duplantis zostali uznani najlepszymi lekkoatletami 2022 roku w plebiscycie World Athletics Awards. Wschodzącymi gwiazdami ogłoszono natomiast oszczepniczkę Adrianę Vilagos i sprintera Erriyona Knightona.

W lipcu podczas mistrzostw świata w amerykańskim Eugene, Amerykanka McLaughlin pobiła rekord świata w biegu na 400 m ppł - 50,68, a Szwed Duplantis w skoku o tyczce - 6,21. Oboje cztery lata temu zdobyli nagrodę Rising Star.

 

- Udało nam się osiągnąć wszystko, co sobie założyliśmy. Nie mogło być lepiej i jestem bardzo wdzięczna, że ten wspaniały występ miał miejsce przed własną publicznością - powiedziała McLaughlin, która w Oregonie wywalczyła też złoty medal w amerykańskiej sztafecie 4x400 m. Na swojej zmianie przebiegła jedno okrążenie stadionu poniżej 50 sekund. Mogłaby rywalizować o medale MŚ również w biegu płaskim na 400 m.

 

ZOBACZ TAKŻE: Armand Duplantis kojarzy się Szwedom nie tylko z tyczką, lecz też z... baseballem

 

Z kolei Duplantis w tym roku wygrał 18 z 19 konkursów, w których startował i 23 razy pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości co najmniej 6 metrów. 23-letni tyczkarz najczęściej w historii łamał barierę sześciu metrów.

 

Szwed w marcu wynikiem 6,20 wygrał halowe MŚ w Belgradzie i ustanowił rekord globu. W Eugene poprawił ten wynik o centymetr, a w sierpniu triumfował w mistrzostwach Europy w Monachium. Następnie zakończył sezon zwycięstwem w finale Diamentowej Ligi w Zurychu.

 

- Wchodząc w ten rok miałem wobec siebie wysokie oczekiwania i kilka naprawdę dużych celów - oświadczył rekordzista świata w skoku o tyczce.

 

- Chciałem wygrać mistrzostwa świata w hali i na stadionie, zostać mistrzem Europy, wygrać finał Diamentowej Ligi i kilka razy pobić rekord świata. Byłem w stanie to osiągnąć. Pobicie rekordu świata we właściwym czasie było bonusem, wisienką na torcie. Dokonałem tego w halowych i letnich MŚ. Nie mogę narzekać - skwitował lekkoatleta.

 

Serbka Vilagos z powodzeniem obroniła w Cali tytuł mistrzyni świata do lat 20 w rzucie oszczepem. Wynikiem 63,52 m pobiła rekord Europy juniorek i rekord MŚ do lat 20. Niecałe trzy miesiące później w Monachium została wicemistrzynią Europy.

 

- Obrona tytułu mistrzyni świata do lat 20 w Kolumbii była moim głównym celem, ale zdobycie medalu w mistrzostwach Europy było największą niespodzianką. To był dobry rok, a ta nagroda jest jego ukoronowaniem - oświadczyła Vilagos.

 

Amerykanin Knighton drugi rok z rzędu został ogłoszony wschodzącą gwiazdą przez World Athletics. W kwietniu poprawił rekord życiowy w biegu na 200 m - 19,49. Rezultat ten jest rekordem świata do lat 20. Następnie pobiegł 19,69 podczas mistrzostw USA. Później zdobył brązowy medal MŚ i wygrywał biegi podczas mityngów rangi Continental Tour i Diamentowej Ligi.

 

- Zdobycie tej nagrody rok po roku oznacza, że mój talent został doceniony na wielkiej scenie. Włożyłem wiele pracy, aby to osiągnąć i jestem bardzo wdzięczny - zaznaczył Knighton.

 

Urodzony w 2004 roku sprinter jest pierwszym lekkoatletą, który zdobył dwie nagrody Rising Star.

 

Knighton i Vilagos w 2023 roku będą mieli po 19 lat, więc wciąż będą juniorami.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Magazyn CLIP - 14.05

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie