MKOl ostrzegł Afganistan za politykę ws. sportu kobiet

Inne
MKOl ostrzegł Afganistan za politykę ws. sportu kobiet
Fot. PAP
MKOl domaga się od Afganistanu zmian w przepisach dotyczących sportu kobiet

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ostrzegł, że może przestać współpracować z Afganistanem przed igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku, jeśli kobietom nie wolno będzie uprawiać sportu pod rządami talibów.

MKOl zapowiedział, że jego wsparcie dla Narodowego Komitetu Olimpijskiego Afganistanu będzie zależeć od spełnienia warunków. W komunikacie podano, że oczekuje się umożliwienia kobietom uprawiania sportu z „bezpiecznym i integracyjnym dostępem” oraz udziału ich w administracji sportowej.

 

ZOBACZ TAKŻE: Piłkarki reprezentacji Afganistanu ewakuowane przez rząd Australii

 

Drużyny Afganistanu, uczestniczące w imprezach międzynarodowych, muszą również składać się z zawodniczek mieszkających w kraju, a nie tylko tych żyjących za granicą.

 

Zarząd MKOl zagroził, że niespełnienie tych wymogów stawia pod znakiem zapytania występ reprezentacji Afganistanu w letnich igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

 

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zaznaczył, że będzie kontynuował bezpośrednie wsparcie dla indywidualnych sportowców z Afganistanu, którzy chcą wziąć udział w igrzyskach olimpijskich.

 

Afganistan w ostatnich igrzyskach, w Tokio, wystawił reprezentację złożoną z czterech mężczyzn i jednej kobiety.

 

Przedstawiciel rządzących obecnie Afganistanem talibów we wrześniu zeszłego roku oznajmił, że kobiety mogą wychodzić z domów, ale "sport nie jest im potrzebny".

 

Organizacja Human Rights Watch wezwała w poniedziałek MKOl do natychmiastowego zawieszenia udziału Afganistanu w wydarzeniach sportowych i wstrzymania ich finansowania.

 

MKOl zawiesił Narodowy Komitet Olimpijski w Afganistanie w 1999 roku podczas poprzedniego okresu rządów talibów.

RI, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie