PlusLiga: GKS przegrał z ZAKSĄ w starciu dwóch osłabionych drużyn

ZAKSA wygrała na wyjeździe z GKS.

Siatkarze GKS Katowice przegrali z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 w meczu 14. kolejki PlusLigi. Gospodarze wygrali pierwszą, bardzo zaciętą odsłonę, ale w trzech kolejnych górą była drużyna z Kędzierzyna-Koźla.

Obie drużyny przystąpiły do tej konfrontacji mocno osłabione. W ekipie gospodarzy nie mogli wystąpić Jakub Szymański (uraz) i Sebastian Adamczyk (infekcja). W drużynie z Kędzierzyna-Koźla nie zagrali Łukasz Kaczmarek i Przemysław Stępień; do gry po dłuższej przerwie wrócił natomiast David Smith.

Początek spotkania przebiegał po myśli gospodarzy (6:3). ZASKA odrobiła straty w środkowej części seta – po ataku Aleksandra Śliwki było 13:13. Wyrównana walka trwała do końca seta, który został rozstrzygnięty rywalizacją na przewagi. W niej ZAKSA broniła kolejne piłki setowe, w końcu jednak Jakub Jarosz skutecznym atakiem zapewnił gospodarzom zwycięstwo (31:29).

Druga odsłona była bardzo jednostronna. ZAKSA bardzo szybko uzyskała przewagę (2:6), a w środkowej części seta wynik wyraźnie rozjechał się na niekorzyść gospodarzy (6:15, 9:19). Kędzierzynianie byli skuteczniejsi w ataku, lepiej prezentowali się w polu zagrywki i spokojnie zmierzali po zwycięstwo, które przypieczętował skutecznym atakiem Bartłomiej Kluth (14:25).

Set numer trzy przyniósł wyrównaną walkę obu zespołów. Wynik długo oscylował wokół remisu, a w środkowej części katowiczanie odskoczyli nawet na trzy oczka – po asie serwisowym Gonzalo Quirogi było 17:14. Przewagą nie cieszyli się jednak długo. Goście szybko odrobili straty, a końcówkę od stanu 20:20 rozegrali po swojej myśli. Skuteczna gra w ofensywie pozwoliła im wygrać decydujące akcje, a wynik na 21:25 ustalił Kluth.

W czwartej odsłonie wyrównana walka trwała do stanu 7:7. Później kędzierzynianie wygrali cztery kolejne akcje (7:11) i przejęli inicjatywę. Gospodarze nie byli w stanie odrobić strat (9:14, 13:20). W końcówce ugrali jeszcze kilka punktów (19:23), ale siatkarze ZAKSY zdołali pewnie wygrać. Skuteczny atak Śliwki zakończył to spotkanie (19:25).

Najwięcej punktów: Jakub Jarosz (22), Gonzalo Quiroga (15) – GKS; Aleksander Śliwka (19), Bartłomiej Kluth (18), Dmytro Paszycki (15) – ZAKSA. Dominacja gości w bloku (3–15, 7 punktów Paszycki). MVP: Aleksander Śliwka (16/31 = 52% skuteczności w ataku + 1 as serwisowy + 2 bloki).

GKS: Piotr Hain, Jakub Jarosz, Gonzalo Quiroga, Marcin Kania, Georgi Seganow, Tomas Rousseaux – Bartosz Mariański (libero) oraz Wiktor Mielczarek, Damian Domagała, Jakub Nowosielski. Trener: Grzegorz Słaby.
ZAKSA: Aleksander Śliwka, David Smith, Bartłomiej Kluth, Marcin Janusz, Adrian Staszewski, Dmytro Pashytskyy – Erik Shoji (libero) oraz Wojciech Żaliński. Trener: Tuomas Sammelvuo.

Wyniki meczów 14. kolejki PlusLigi:

2022-12-06: PSG Stal Nysa – Projekt Warszawa 1:3 (25:18, 21:25, 15:25, 20:25)
2022-12-06: Aluron CMC Warta Zawiercie – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:0 (25:13, 25:14, 25:19)
2022-12-06: Jastrzębski Węgiel – Cerrad Enea Czarni Radom 3:0 (25:23, 25:18, 25:20)
2022-12-07: Indykpol AZS Olsztyn – PGE Skra Bełchatów 3:1 (22:25, 25:15, 27:25, 27:25)
2022-12-07: LUK Lublin – Cuprum Lubin 3:0 (25:20, 25:17, 25:23)
2022-12-07: BBTS Bielsko-Biała – Barkom Każany Lwów 0:3 (21:25, 31:33, 16:25)
2022-12-08: GKS Katowice – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (31:29, 14:25, 21:25, 19:25)
2022-12-08: Trefl Gdańsk – Asseco Resovia Rzeszów (czwartek, godzina 18.30; transmisja – Polsat Sport).