Polskie siatkarki nadal bez straty seta! Ważne zwycięstwo przybliżyło reprezentację do awansu

Polska - Ukraina to mecz, który może mieć ogromne znaczenie dla układu tabeli mistrzostw Europy Wschodniej (EEVZA).

Reprezentacja Polski U17 siatkarek w trzecim meczu w mistrzostwach Europy Wschodniej (EEVZA) pokonała Ukrainę 3:0. W poprzednich spotkaniach Polki pokonały Gruzję i Estonię i po trzech kolejkach turnieju rozgrywanego w Dyneburgu na Łotwie zgromadziły komplet punktów i nie straciły ani jednego seta.

Po wyraźnej wygranej Ukrainek 3:0 z reprezentacją Łotwy, czwartkowe spotkanie Polska – Ukraina mogło zadecydować o zwycięstwie w turnieju i awansie do turnieju finałowego mistrzostw Europy.

Polskie siatkarki rozpoczęły mecz chyba zbyt przejęte wagą wydarzenia, bo po kilku akcjach zakończonych błędami w ataku przegrywały 0:5. Sygnał do ataku dała skutecznym zbiciem z lewego skrzydła Zofia Pinderska. Polki odrobiły trzy punkty straty i przez dłuższy czas utrzymywała się dwupunktowa przewaga Ukrainek. Po ataku Darii Wieczorek i bloku Weroniki Janusz było 11:8. Nasze siatkarki nie zdołały utrzymać przewagi i po udanej kontrze przeciwniczek był remis 19:19. O sukcesie w pierwszej partii zadecydował skuteczny blok i dobra zagrywka Zuzanny Kicman i Zofii Piłkarskiej.

Po zmianie stron widzieliśmy kopię wydarzeń z pierwszego seta. Ukrainki prowadziły (1:5), ale udane zagrywki Nataszy Ornoch doprowadziły do remisu. Po dobrej serii zagrywek i kontr zza trzech metrów Barbary Grejman było 11:9. Polki, dzięki trzem asom serwisowym Darii Wieczorek wyszły na prowadzenie 20:14, którego nie oddały do ostatniej piłki drugiej partii.

Trzecia odsłona rozpoczęła się od mocnego uderzenia naszych siatkarek, które po agresywnych zagrywkach Nataszy Ornoch i kontrach Barbary Grejman prowadziły 5:1. Polki nabrały rozpędu i były nie do zatrzymania wygrywając pewnie trzecią partię i mecz robiąc olbrzymi krok do osiągnięcia celu jakim jest wygranie turnieju i awans do przyszłorocznych finałów mistrzostw Europy.

Reprezentacja Polski zagrała w składzie: Wiktoria Szewczyk, Natasza Ornoch, Maja Koput, Zofia Pinderska, Daria Wieczorek, Weronika Janusz – Oliwia Ziółkowska (libero) oraz Barbara Grejman, Zuzanna Kicman, Nadia Siuda, Anna Dorywalska, Martyna Bulzacka, Hanna Kaczyńska. Trener: Krzysztof Janczak. Najwięcej punktów: Pinderska – 13, Ornoch – 12. Polki były skuteczniejsze w ataku (41%–29%) i lepiej punktowały zagrywką (14–3); gorzej od rywalek prezentowały się w bloku (5–10).

Mecz Polska - Ukraina (WIDEO):

W kolejnych meczach turnieju EEVZA Polki zagrają z Litwą (9 grudnia, godzina 12.30) oraz Łotwą (10 grudnia, godzina 15.00).

Polska – Ukraina 3:0 (25:21, 25:21, 25:14)