Karol Butryn w roli głównej! ZAKSA przegrała z Indykpolem AZS

Siatkarz ZAKSY Aleksander Śliwka i Karol Butryn z Indykpolu AZS podczas meczu 16. kolejki PlusLigi.

W spotkaniu 16. kolejki PlusLigi Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrała z Indykpolem AZS Olsztyn 2:3. Kędzierzynianie wystąpili w tym meczu osłabieni brakiem dwóch podstawowych zawodników. Prowadzili już 2:1 i 16:10 w czwartym secie, ale rywale odwrócili losy meczu dzięki znakomitej dyspozycji Karola Butryna. Indykpol AZS przerwał serię ośmiu ligowych zwycięstw ZAKSY, a kędzierzynianie ponieśli pierwszą w tym sezonie porażkę na własnym boisku.

W wyjściowym składzie ZAKSY zabrakło dwóch podstawowych zawodników – rozgrywającego Marcina Janusza i libero Erika Shoji. Mimo takiego osłabienia, kędzierzynianie mieli zdecydowaną przewagę w premierowej partii. Szybko odskoczyli rywalom (10:5), później jeszcze powiększali punktową różnicę (23:14). Seta zamknął skutecznym atakiem Wojciech Żaliński (25:17).

Drugą odsłonę lepiej rozpoczęli olsztynianie (1:4). Gra szybko się wyrównała, wynik długo oscylował wokół remisu, ale końcówkę po swojej myśli rozegrał Indykpol AZS. Po serii punktowych bloków goście odskoczyli na trzy oczka (19:22) i utrzymali tę przewagę. W ostatniej akcji seta Aleksander Śliwka próbował obić blok rywali, ale piłka musnęła go wracając na drugą stronę (22:25). ZAKSA nie kończyła kontr, gorzej od rywali prezentowała się w loku (0–6) i zagrywce (0–2).

Po udanym drugim secie, na początku trzeciego olsztynianie nie zaistnieli na boisku. ZAKSA błyskawicznie uzyskała gigantyczną przewagę, wygrywając... jedenaście akcji z rzędu (11:1) i miała sytuację pod kontrolą. Kędzierzynianie prowadzili 20:8, ale w końcówce się zdekoncentrowali i rywale zdołali zmniejszyć różnicę. Wynik na 25:18 ustalił skutecznym atakiem Śliwka.

Czwarta odsłona miała niecodzienny scenariusz. Od początku przewagę miała ZAKSA. W środkowej części seta mogło się wydawać, że kędzierzynianie pewnie zmierzają po komplet punktów (16:10). Wówczas przebudził się Karol Butryn, który popisał się trzema asami serwisowymi i właściwie w pojedynkę odrobił straty (16:16). Rozpoczęła się wyrównana walka, zwieńczona rywalizacją na przewagi. Wojnę nerwów rozstrzygnął skutecznym uderzeniem Butryn (25:27). Atakujący Indykpolu AZS był bohaterem tej partii – wywalczył aż 13 punktów, a w końcówce prawie wszystkie piłki szły do niego.

Spotkanie zamknął więc tie-break, którego udanie otworzyli olsztynianie. Po asie serwisowym Szymona Jakubiszaka było 3:6, a przy zmianie stron goście mieli już cztery oczka zaliczki (4:8). Później dwa asy zaserwował Robbert Andringa i było 5:11. ZAKSA próbowała odrobić straty, ale goście zdołali utrzymać przewagę. Bartłomiej Lipiński wywalczył piłkę meczową (10:14), a spotkanie zamknął mocnym atakiem po bloku Butryn (12:15).

Najwięcej punktów: Łukasz Kaczmarek (17), Aleksander Śliwka (15), Dmytro Paszycki (15), Wojciech Żaliński (12) – ZAKSA; Karol Butryn (28), Bartłomiej Lipiński (19), Robbert Andringa (11) – Indykpol AZS. MVP: Karol Butryn (22/42 = 52% skuteczności w ataku + 3 asy + 3 bloki).

ZAKSA: Aleksander Śliwka, David Smith, Łukasz Kaczmarek, Wojciech Żaliński, Dmytro Paszycki, Przemysław Stępień – Korneliusz Banach (libero) oraz Bartłomiej Kluth, Tomasz Kalembka, Denis Karyagin. Trener: Tuomas Sammelvuo.
Indykpol AZS: Robbert Andringa, Taylor Averill, Karol Butryn, Bartłomiej Lipiński, Mateusz Poręba, Joshua Tuaniga – Kuba Hawryluk (libero) oraz Karol Jankiewicz, Kamil Szymendera, Szymon Jakubiszak. Trener: Javier Weber.

Wyniki meczów 16. kolejki PlusLigi:

2022-12-15: Cuprum Lubin – BBTS Bielsko-Biała 3:1 (25:16, 25:21, 21:25, 25:20)
2022-12-16: MKS Ślepsk Malow Suwałki – PSG Stal Nysa 0:3 (18:25, 23:25, 21:25)
2022-12-16: Cerrad Enea Czarni Radom – LUK Lublin 2:3 (25:23, 21:25, 18:25, 25:22, 8:15)
2022-12-17: PGE Skra Bełchatów – Aluron CMC Warta Zawiercie 2:3 (23:25, 25:20, 23:25, 25:20, 13:15)
2022-12-17: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Indykpol AZS Olsztyn 2:3 (25:17, 22:25, 25:18, 25:27, 12:15)
2022-12-17: GKS Katowice – Jastrzębski Węgiel (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-12-18: Projekt Warszawa – Asseco Resovia Rzeszów (niedziela, godzina 13.00; transmisja – Polsat Sport)
2022-12-18: Barkom Każany Lwów – Trefl Gdańsk (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).