Judo World Masters: Aleksandra Kaleta i Julia Kowalczyk bez sukcesów

Sporty walki
Aleksandra Kaleta najpierw pokonała Chloe Devictor, a następnie uległa Gefen Primo

Aleksandra Kaleta (52 kg) i Julia Kowalczyk (57 kg) nie zdołały przejść rywalizacji grupowej turnieju Masters w Jerozolimie. Obie zwycięsko zakończyły pierwsze walki, by przegrać następne i odpaść z imprezy. To zawody zaliczane do kwalifikacji olimpijskich – wysoko punktowane i premiowane.

Kaleta (16. na światowej liście) w kat. 52 kg na początek zmierzyła się z utalentowaną 20-letnią Chloe Devictor (31.). Francuzka to ubiegłoroczna mistrzyni świata juniorów. Polka wygrała przez waza-ari. Zawodniczka UKS Judo Wolbrom w następnej walce napotkała reprezentantkę Izraela. Gefen Primo (8.) to ubiegłoroczna brązowa medalistka mistrzostw świata. Polka przegrała przez ippon. Primo w kolejnym pojedynku uległa Węgierce Rece Pupp, co definitywnie zamknęło Kalecie drogę do repasaży.

Z kolei Kowalczyk (18.) w wadze 57 kg stoczyła zwycięski bój z młodzieżową mistrzynią Europy sprzed dwóch lat Holenderką Pleuni Cornelisse (35.), wygrywając przez waza-ari. Judoczka KS Polonia Rybnik nie zdołała pokonać drugiej przeszkody. Nora Gjakova z Kosowa, mistrzyni olimpijska z Tokio, zwyciężyła przez ippon. Gjakova w następnej walce nie sprostała finalistce ostatniego turnieju olimpijskiego Francuzce Sarah Leonie Cysique. To także ostatecznie wyeliminowało Kowalczyk z zawodów.

W środę zaprezentują się kolejne dwie Polki. W kat. 63 kg Angelika Szymańska (13.) spotka się z Inbal Shemesh (17.). Reprezentantka gospodarzy to trzykrotna brązowa medalistka mistrzostw Europy do 18, 21 i 23 lat. W tym roku dwukrotnie triumfowała w turniejach Wielkiego Szlema w Tbilisi i Baku. W pierwszym z nich w finale pokonała Brazylijkę Ketlyn Quadrosę, która czeka już na rywalkę w drugiej rundzie IJF Masters.

W wadze 70 kg Katarzyna Sobierajska (31.) zmierzy się z Kim Polling (29.) 31-letnia Holenderka to mistrzyni świata i dwukrotna złota medalistka Europy. Te sukcesy odnosiła jednak odpowiednio dziewięć i osiem lat temu. Triumfatorka tego pojedynku w nagrodę będzie walczyć z Turczynką Fidan Ogel lub Wenezuelką Elvismar Rodriguez.

Za zwycięstwo turnieju Masters otrzymuje w się 1800 punktów i 6000 dolarów, w tym 4800 dla zawodnika i 1200 trenera. Już za samo przystąpienie do zawodów nagradzane jest 200 pkt.