Aljaksandra Hierasimienia skazana zaocznie na 12 lat więzienia za działanie przeciwko państwu

Inne
Aljaksandra Hierasimienia skazana zaocznie na 12 lat więzienia za działanie przeciwko państwu
fot. PAP
Trzykrotna medalistka olimpijska skazana za działalność przeciwko reżimowi Łukaszenki.

Aliaksandra Hierasimienia, trzykrotna medalistka olimpijska i dwukrotna mistrzyni świata w pływaniu, szefowa Białoruskiego Funduszu Sportowej Solidarności, została skazana zaocznie przez sąd w Mińsku na 12 lat więzienia - poinformowała białoruska organizacja praw człowieka "Wiasna".

Hierasimienia, która od kilku lat przebywa na emigracji (najpierw na Ukrainie, następnie w Polsce), została skazana za działania przeciwko państwu, czyli "wzywanie do sankcji przeciw Białorusi" i "rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji" o wydarzeniach po wyborach w 2020 r. - stwierdzono w wyroku.
 
 
W sierpniu 2020 r. słynna pływaczka wsparła protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów i masowej przemocy, której dopuścił się wówczas reżim Alaksandra Łukaszenki.
 
Ponadto częścią wyroku jest konfiskata mienia 36-letniej obecnie pływaczki, w tym mieszkania, samochodu i 48 tys. dolarów, które miała na rachunkach bankowych w kraju.
 
Hierasimienia zdobyła dwa srebrne medale w igrzyskach w Londynie - na 50 i 100 m stylem dowolnym oraz brąz w Rio de Janeiro (2016) na krótszym z dystansów. Jest mistrzynią świata z Szanghaju (2011) na 100 m st. dowolnym i ze Stambułu na krótkim basenie (2012) oraz wielokrotną medalistką mistrzostw Europy. Karierę zakończyła w 2019 r.
 
 
Jeden ze złotych medali - wywalczony w Stambule w wyścigu na 50 m stylem dowolnym na krótkim basenie - przekazała w tym roku na aukcję, z której środki (13 500 dol.) trafiły na pomoc prześladowanym białoruskim sportowcom.
 
Od 2020 r. angażuje się w sprawy społeczne i polityczne. Była m.in. w gronie ponad 800 białoruskich sportowców, którzy podpisali list otwarty z żądaniem przeprowadzenia nowych, uczciwych wyborów na Białorusi, nawołujący również reżim Łukaszenki do zaprzestania przemocy wobec protestujących.
AŁ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie