Zacięta walka w hicie PlusLigi! Jurajscy Rycerze wygrali mimo kontuzji czołowego siatkarza

Siatkarze Aluron CMC Warty Zawiercie Uros Kovacevic i Miguel Tavares oraz Moustapha M’Baye i Stephen Boyer z Jastrzębskiego Węgla.

W szlagierowym starciu 19. kolejki PlusLigi Aluron CMC Warta Zawiercie wygrała z Jastrzębskim Węglem 3:2. W końcówce drugiego seta z powodu urazu boisko musiał opuścić lider zawiercian – Uros Kovacević. Mimo takiej straty, Jurajscy Rycerze zdołali rozstrzygnąć to interesujące spotkanie na swoją korzyść. Jastrzębianie nadal przeżywają słabszy okres – ponieśli szóstą porażkę w ośmiu ostatnich ligowych meczach.

Spotkanie dobrze rozpoczęli zawiercianie (4:1); dobrze prezentowali się w polu zagrywki i w pewnym momencie odskoczyli na pięć oczek – po ataku Dawida Konarskiego było 10:5. Goście odrobili straty po ataku Tomasza Fornala z drugiej linii (13:13) i rozpoczęła się wyrównana gra obu ekip. Po asie Konarskiego Jurajscy Rycerze prowadzili 19:17, ale trzy kolejne akcje padły łupem jastrzębian, którzy rozegrali końcówkę po swojej myśli. W ostatniej akcji seta zablokowali rywali (22:25) i to właśnie punktowy blok (0–5) był elementem, który zrobił różnicę.

Druga odsłona to dla odmiany dobre otwarcie ekipy z Jastrzębia-Zdroju (6:9). Gospodarze ryzykowali w polu zagrywki i odzyskali inicjatywę po dwóch asach serwisowych Bartosza Kwolka (16:15). W końcówce utrzymali przewagę, mimo problemów Urosa Kovacevicia. Przyjmujący zawiercian przy stanie 23:19 opuścił boisko i za linią boczną poddał się zabiegom fizjoterapeuty. Wynik na 25:21 ustalił Kwolek atakiem po bloku rywali.

Set numer trzy to również dobry początek jastrzębian (7:10), którzy utrzymywali przewagę w dalszej części seta (11:14, 15:18). Gospodarze jeszcze złapali kontakt, gdy w polu zagrywki pojawił się Kwolek (20:21), ale siatkarze Jastrzębskiego Węgla byli lepsi w końcówce. Jan Hadrava zamknął tę część meczu skutecznym atakiem (22:25).

Czwarta partia była wyrównana i toczyła się przy minimalnej przewadze zawiercian (10:8, 16:14). Goście wyrównali po asie serwisowym Stephena Boyera (19:19). Końcówka przyniosła walkę punkt za punkt. W ekipie jastrzębian dobrą zmianę dał Hadrava, który skończył kilka ważnych akcji – jedną z nich na wagę piłki meczowej (23:24). Seta zwieńczyła rywalizacja na przewagi. W niej dwie ważne akcje zawiercian skończył Konarski, a ostatni punkt dał gospodarzom blok rywali (27:25).

Hitowe starcie zakończyło się więc tie-breakiem. W decydującym secie nie zabrakło nerwowych momentów, już przy stanie 4:3 zaiskrzyło pod siatką. Gospodarze mieli dwa oczka zaliczki przy zmianie stron (8:6). Później odskoczyli na trzy po punktowym bloku (11:8). Końcówka to kolejny w tym meczu popis Kwolka w polu serwisowym – jego as przyniósł piłkę meczową. W kolejnej akcji Patryk Łaba zakończył rywalizację atakiem po bloku (15:9).

Skrót meczu Aluron CMC Warta - Jastrzębski Węgiel:

Najwięcej punktów: Dawid Konarski (22), Bartosz Kwolek (15), Michał Szalacha (11) – Aluron CMC Warta; Stephen Boyer (20), Trevor Clevenot (16), Jurij Gladyr (11) – Jastrzębski Węgiel. MVP: Dawid Konarski (17/36 = 47% skuteczności w ataku + 2 asy serwisowe + 3 bloki).

Aluron CMC Warta: Michał Szalacha, Dawid Konarski, Bartosz Kwolek, Miłosz Zniszczoł, Miguel Tavares Rodrigues, Uros Kovacević – Santiago Danani (libero) oraz Patryk Łaba, Marcin Waliński, Dawid Dulski, Michał Kozłowski. Trener: Michał Winiarski.
Jastrzębski Węgiel: Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal, Moustapha M'Baye, Stephen Boyer, Trevor Clevenot – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jan Hadrava, Eemi Tervaportti, Rafał Szymura. Trener: Marcelo Mendez.

Wyniki meczów 19. kolejki PlusLigi:

2023-01-06: Aluron CMC Warta Zawiercie – Jastrzębski Węgiel 3:2 (22:25, 25:21, 22:25, 27:25, 15:9)
2023-01-06: BBTS Bielsko-Biała – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (piątek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-01-07: LUK Lublin – Indykpol AZS Olsztyn (sobota, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2023-01-07: Trefl Gdańsk – PGE Skra Bełchatów (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport Extra)
2023-01-07: Projekt Warszawa – MKS Ślepsk Malow Suwałki (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport Extra)
2023-01-08: PSG Stal Nysa – Cerrad Enea Czarni Radom (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-01-08: Asseco Resovia Rzeszów – Cuprum Lubin (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-01-09: Barkom-Każany Lwów – GKS Katowice (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).