5:0 z Holandią! Polskie siatkarki efektownie rozpoczęły sezon reprezentacyjny

Polskie siatkarki pokonały Holandię w pierwszym meczu sezonu reprezentacyjnego 2024.

Polska wygrała z Holandią 5:0 w rozegranym w Bielsku-Białej meczu towarzyskim. Tym spotkaniem polskie siatkarki zainaugurowały sezon reprezentacyjny. Obaj trenerzy umówili się na pięć setów. Drugie starcie obu zespołów zostanie rozegrane w piątek.

Sezon reprezentacyjny 2024 rozpoczęła skutecznym atakiem ze środka Agnieszka Korneluk. Po minimalnej przewadze Polek na początku meczu, gra się wyrównała i wynik długo oscylował wokół remisu. Tak było do stanu 20:20, bo końcówkę po swojej myśli rozegrały gospodynie. Dwa punktowe bloki, dwa błędy Holenderek i kolejny blok sprawiły, że Polska wygrała 25:21.

Druga odsłona od początku toczyła się przy przewadze reprezentacji Polski (8:4, 12:7). Gospodynie znów lepiej prezentowały się w bloku, były skuteczniejsze w ataku i spokojnie powiększały zaliczkę (20:13). W końcówce Holenderki nieco zmniejszyły punktowy dystans, ale Polki spokojnie utrzymały przewagę. Korneluk wywalczyła piłkę meczową skutecznym atakiem; po chwili zaskoczyła rywalki zagrywką, a Kamila Witkowska dopełniła formalności atakiem z przechodzącej piłki (25:19).

W trzecim secie Polki prowadziły 6:3 po asie Korneluk, ale rywalki szybko wyrównały (8:8). W środkowej części seta gospodynie odzyskały inicjatywę i wynik znów się rozjechał (19:13). Pomarańczowe ruszyły w pogoń i w końcówce złapały kontakt (22:21). Trzy ostatnie akcje seta to skuteczne ataki Agnieszki Korneluk, Magdaleny Stysiak i Natalii Mędrzyk (25:21).

Polki wygrały trzy sety, ale spotkanie trwało dalej, bo obaj selekcjonerzy umówili się na rozegranie pięciu setów. W czwartej partii zaszło sporo zmian w składach, a gra obu ekip falowała. Polki prowadziły 6:3, by chwilę później przegrywać 6:7. Podobnie było w dalszej części seta – 18:15 dla Polski i punktowa seria rywalek (18:20). W końcówce podopieczne trenera Stefano Lavariniego zmobilizowały się jednak i wygrały kluczowe akcje. Monika Gałkowska wywalczyła piłkę setową, a po chwili skuteczny atak Mędrzyk ustalił wynik na 25:22.

W piątej partii przewagę uzyskały Holenderki (5:7), ale gospodynie wyrównały (8:8). W końcówce, po ataku Gałkowskiej, to Polki miały dwa oczka zaliczki (11:9). Później odskoczyły na trzy po błędzie rywalek, a autowy atak Holenderek oznaczał piłkę setową (14:10). Przyjezdne obroniły się w trzech akcjach, ale Gałkowska atakiem blok-aut zamknęła to spotkanie (15:13).

Skrót meczu Polska - Holandia:

Towarzyskie spotkania w Bielsku-Białej są dla obu reprezentacji ostatnim sprawdzianem przed startem w Lidze Narodów. Polskie siatkarki rywalizację w VNL 2024 rozpoczną 14 maja z meczem Włoszkami w Antalyi. W trakcie turnieju w Turcji zagrają jeszcze z Francją, Holandią i Japonią.

Polska – Holandia 5:0 (25:21, 25:19, 25:21, 25:22, 15:13)

Polska: Agnieszka Korneluk, Olivia Różański, Katarzyna Wenerska, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik, Kamila Witkowska – Aleksandra Szczygłowska (libero) oraz Marlena Kowalewska, Monika Gałkowska, Julita Piasecka, Natalia Mędrzyk, Joanna Pacak, Klaudia Alagierska. Trener: Stefano Lavarini.

Holandia: Jolien Knollema, Elles Dambrink, Juliet Lohuis, Indy Baijens, Britt Bongaerts, Marrit Jasper – Kirsten Knip (libero) oraz Florien Reesink (libero), Laura Dijkema, Anne Buijs, Nova Marring, Eline Timmermann. Trener: Felix Koslowski.