LM siatkarzy: Kosztowna strata ZAKSY w Karlowych Warach

ZAKSA wygrała 3:2 z CEZ Karlovarsko.

W meczu 5. kolejki grupy D Ligi Mistrzów siatkarze VK CEZ Karlovarsko przegrali z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3. Mistrzowie Polski wygrali, ale strata punktu w Czechach jest bardzo kosztowna. Taki wynik oznacza, że w przypadku wygranej Itas Trentino nad Decospan Volley Team Menen, kędzierzynianie stracą szansę na pierwsze miejsce w grupie.

W premierowej odsłonie gospodarze szybko uzyskali wyraźną przewagę (7:4, 12:8). Dobrze prezentowali się w ataku i w polu zagrywki, a ZAKSA długo nie była w stanie złapać właściwego rytmu. W końcówce ruszyli w pogoń – po asie serwisowym Norberta Hubera złapali kontakt (22:21), później odrobili straty (23:23). Skuteczny atak Kewina Sasaka i błąd kędzierzynian rozstrzygnęły jednak seta na korzyść gospodarzy (25:23).

Druga partia to mocne otwarcie ZAKSY (1:5). Gospodarze nie rezygnowali – popisali się serią wygranych akcji od 5:11 do 9:11 i choć kędzierzynianie utrzymywali przewagę, walka trwała do końca. Szczęśliwy atak Adriana Staszewskiego w narożnik boiska przyniósł ważny punkt (20:23). Uderzenie Hubera ze środka i blok Marcina Janusza przyniosły gościom brakujące punkty (21:25).

Set numer trzy również toczył się przy przewadze mistrzów Polski (2:5, 8:12). Po serii dobrych zagrywek Staszewskiego gospodarze przegrywali już 9:16 i w dalszej części seta nie potrafili znaleźć patentu na dobrze dysponowanych rywali. Kędzierzynianie pewnie zmierzali po wygraną, którą przypieczętował błąd rywali w polu zagrywki (18:25).

Początek czwartego seta to walka punkt za punkt (10:10). Później minimalną przewagę uzyskali gospodarze (13:11, 16:14). Gdy kilkoma udanymi zagrywkami popisał się Jakub Ihnat, CEZ Karlovarsko uzyskało wyraźną przewagę (22:17). Na domiar złego urazu po zderzeniu z bandą doznał Aleksander Śliwka, który musiał opuścić boisko. ZAKSA złapała jeszcze kontakt dzięki dobrej postawie Staszewskiego w polu serwisowym (23:22), ale kluczowe akcje padły łupem gospodarzy (25:23).

Spotkanie rozstrzygnął więc tie-break. W nim kędzierzynianie wypracowali trzy oczka zaliczki przy zmianie stron (5:8). Później kędzierzynianie utrzymywali przewagę, ale w końcówce, po dwóch punktowych blokach gospodarze złapali kontakt (12:13). Zepsuta zagrywka dała ZAKSIE piłkę meczową; spotkanie zakończyła nerwowa akcja, którą zamknął kiwką David Smith (13:15).

Skrót meczu CEZ - ZAKSA:

Najwięcej punktów: Patrik Lamanec (15), Martti Juhkami (15) – ČEZ; Norbert Huber (19), Adrian Staszewski (19), David Smith (17), Łukasz Kaczmarek (15), Aleksander Śliwka (14) – ZAKSA. MVP: Adrian Staszewski (14/24 = 58% skuteczności w ataku + 3 asy + 2 bloki).

ZAKSA ma na koncie cztery zwycięstwa i jedną porażkę. Ostatnie spotkanie fazy grupowej rozegra 25 stycznia, gdy zagra u siebie z Itasem Trentino. Jeśli drużyna z Trydentu wygra swój mecz w 5. kolejce, kędzierzynianie nie będą już mieli szans przeskoczyć włoskiej drużyny w tabeli.

VK CEZ Karlovarsko – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3 (25:23, 21:25, 18:25, 25:23, 13:15)

ČEZ: Martti Juhkami, Vojtech Patocka, Kewin Sasak, Łukasz Wiese, James Weir, Wessel Keemnik – Daniel Pfeffer (libero) oraz Jakub Ihnat, Patrik Lamanec, Adam Zajíček, Jan Kasan, Matej Pastrnak, Martin Kocka. Trener: Jiri Novák.
ZAKSA: Aleksander Śliwka, David Smith, Łukasz Kaczmarek, Adrian Staszewski, Norbert Huber, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Wojciech Żaliński, Bartłomiej Kluth. Trener: Tuomas Sammelvuo.