Igrzyska Europejskie oficjalnie w Zakopanem

Inne
Igrzyska Europejskie oficjalnie w Zakopanem
fot. Materiały prasowe
Kamil Bortniczuk

To będzie największe sportowe wydarzenie lata w Polsce! Na przełomie czerwca i lipca w Małopolsce odbędą się Igrzyska Europejskie 2023, a jedną z ważnych aren imprezy będą obiekty Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem. O medale na Średniej i Wielkiej Krokwi walczyć będą skoczkinie i skoczkowie narciarscy.

Umowa na organizację konkursów w Zakopanem została podpisana w sobotę, 14 stycznia. Dotyczy ona nie tylko obiektów, które będą areną rywalizacji o medale w konkursach indywidualnych kobiet, mężczyzn oraz mikstów, ale i całego ich wyposażenia, a także zabezpieczenia technicznego zawodów przez zakopiański COS.

 

– Czekamy z niecierpliwością na igrzyska, które będą wielkim wydarzeniem w naszym kraju. Ogromnie cieszę się, że zakopiański COS będzie ważnym miejscem tych igrzysk, bo to nie tylko znakomite obiekty, ale również wykwalifikowani i oddani sportowi pracownicy. Już teraz można założyć, że organizacyjnie COS Zakopane stanie na wysokości zadania i mam nadzieję, że to samo powiemy już po zawodach o startach naszych sportowców – mówi minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

 

ZOBACZ TAKŻE: Igrzyska Europejskie 2023: Sportowcy będą rywalizować w 11 miastach Polski

 

Rywalizacja na Średniej Krokwi rozpocznie się 27 czerwca konkursem indywidualnym kobiet. Dzień później na tym samym obiekcie o medale powalczą panowie. 30 czerwca na Wielkiej Krokwi wystartują kobiety, a 1 lipca mężczyźni. Dodatkowo na czwartek 29 czerwca wyznaczono zawody mikstów na Średniej Krokwi.

 

– Dziękuję za zaufanie i zapewniam, że wszyscy wyjadą z Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem zadowoleni, bo dysponujemy świetną bazą i ludźmi. Zakopiańskie skocznie to arena najważniejszych wydarzeń w skokach narciarskich na świecie i jestem zadowolony, że będziemy mogli gościć kolejną wielką imprezę – mówi Sebastian Danikiewicz, dyrektor zakopiańskiego COS.

 

W związku z organizacją igrzysk, obiekty COS w Zakopanem zostaną dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Kompleks Średnia Krokiew wyposażony będzie w trybunę, która pomieści ok. półtora tysiąca widzów. Obiekty sportowe zyskają klimatyzację, a w hali wielofunkcyjnej umieszczonych zostanie sześć ringów bokserskich na potrzeby treningowe. Ma to związek z faktem, że hotel i obiekty COS będą bazą uczestników rywalizacji w boksie. W tym roku rozpocznie się ponadto modernizacja kolei na Wielką Krokiew.

 

– Chcemy poprzez igrzyska europejskie pokazać, że Polska staje się liderem Europy i jest bardzo przyjaznym oraz bezpiecznym krajem. Pierwszy raz zawody tej rangi odbędą się w Unii Europejskiej. Przełomowe będą też skoki narciarskie w letniej formie w programie tej imprezy. Chcemy zrobić ukłon w kierunku najlepszych kibiców skoków narciarskich na świecie, bo polscy kibice są najlepsi i z pewnością będą dopingować naszych skoczków. Inne europejskie federacje, podobnie jak FIS, są zachwycone tym, że skoki narciarskie w Zakopanem, miejscu magicznym dla tego sportu, odbędą się tutaj podczas igrzysk – mówi Marcin Nowak, prezes spółki Igrzyska Europejskie.

 

Adam Małysz, prezes Polskiego Związku Narciarskiego i doskonały w przeszłości polski skoczek, który w Zakopanem odnosił wielkie sukcesy, ma nadzieję na dobry występ polskich reprezentantów. – Dla nas to bardzo ważne wydarzenie i cieszymy się, że skoki narciarskie, w końcu sport zimowy, zaistnieją na letnich igrzyskach. Wiadomo, że mamy letnie konkursy skoków, ale nigdy jeszcze skoki nie były elementem tak dużej imprezy latem – dodaje Małysz.

KN, Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie