Sukces na uniwersjadzie w Lake Placid. Polka zdobyła medal w niezwykłych okolicznościach

Jeszcze wcześnie rano nie było jej na listach startowych, a kilka godzin później cieszyła się ze srebrnego medalu na uniwersjadzie w Lake Placid. Iga Wojtasik zajęła drugie miejsce w rywalizacji na 1000 metrów w łyżwiarstwie szybkim. To drugi srebrny medal Akademickiej Reprezentacji Polski w tegorocznej uniwersjadzie, bo dzień wcześniej druga w biathlonowym biegu na 12,5 km była Barbara Skrobiszewska

Wojtasik wieczorem, dzień przed startem, zauważyła, że nie ma jej na liście, mimo że kilka godzin wcześniej była zgłoszona. Sytuacja wyjaśniła się dopiero rano i organizatorzy wpisali ją na start, ale z pierwszym numerem. W dodatku musiała jechać na torze sama.

- Wiadomo, że to jest trudniejsze, bo nie ma tak zwanego zajączka do gonienia. Postanowiłam przycisnąć z całych sił i wykorzystać, że jadę pierwsza jeszcze po czystym lodzie. I udało się, chociaż trudno mi w to uwierzyć - mówiła Wojtasik.

Aż do ostatniego biegu Polka prowadziła, w dodatku z ustanowionym nowym rekordem toru. Dopiero w ostatnim biegu lepszy czas od Polki uzyskała Koreanka Minsun Kim.

- Gdy na starcie była już piętnasta para, to pomyślałam, że mam nadzieję, iż nie będę już czwarta. Wtedy stresowałam się bardziej niż na starcie - dodała.

Pozostałe Polki nie wywalczyły miejsca na podium. Natalia Jałbrzyk zajęła piąte miejsce, Martyna Baran siedemnaste a Magdalena Smędzik dziewiętnaste. W rywalizacji mężczyzn piątą lokatę wywalczył Jakub Piotrowski, siódmy był Marek Kania, dziewiętnasty Piotr Nałęcki a dwudziesty pierwszy Gaweł Oficjalski.

- Występ oceniam bardzo dobrze, bo Iga pojechała wspaniale, a w dodatku mieliśmy Natalię Jałbrzyk, Kubę Piotrowskiego i Marka Kanię w dziesiątce. To nie są ich koronne dystanse, więc jestem zadowolony i ze spokojem czekam na kolejnej starty - powiedział trener polskich panczenistów Dariusz Stanuch.

W niedzielę rano polscy sportowcy w Lake Placid walczyli też w rywalizacji sprinterskiej w biegach narciarskich. Niestety zarówno Weronika Kaleta, jak i Robert Bugara odpadli w półfinałach.

Zimowa uniwersjada w amerykańskim Lake Placid potrwa do 22 stycznia. Startuje w niej około 1500 sportowców z ponad 50 krajów.