Kolejny nowy klub dołączy do PlusLigi?! "Jest na to pewien pomysł"

Siatkówka
Kolejny nowy klub dołączy do PlusLigi?! "Jest na to pewien pomysł"
fot. Polsat Sport

Drużyna Exact Systems Norwida Częstochowa znakomicie spisuje się w rozgrywkach Tauron 1. Ligi siatkarzy, będąc liderem tabeli po 18 rozegranych meczach. Klub spod Jasnej Góry jest jednym z głównych pretendentów do awansu do PlusLigi, w której mógłby wystąpić pod szyldem... AZS-u.

Odkąd AZS Częstochowa spadł z PlusLigi w 2017 roku, próżno szukać w najwyższej klasie rozgrywkowej drużyny z tego miasta. Być może taki stan niedługo ulegnie zmianie za sprawą Norwida, który należy do najlepszych ekip Tauron 1. Ligi i ma mocarne plany związane z awansem.

 

W Częstochowie panuje głód siatkówki na wysokim poziomie. Przez lata kibice byli przyzwyczajeni do wielkich sukcesów wspomnianego AZS-u, który seryjnie zdobywał medale mistrzostw Polski oraz bił się z najlepszymi w Europie. Klub w 2019 roku nie dostał licencji na grę w pierwszej lidze i nie przystąpił nawet do zmagań drugoligowych. Na razie znajduje się w niebycie, więc nie brakuje w częstochowskim środowisku siatkarskim ludzi, którzy w Norwidzie widzą... kolejny AZS.

 

ZOBACZ TAKŻE: Geneza upadku AZS-u Częstochowa. Reportaż

 

Do takich osób należy m.in. Andrzej Szewiński - były zawodnik, następnie prezes AZS-u Częstochowa, a potem wiceprezydent miasta, który na pytanie, czy jest szansa, aby akademicki klub spod Jasnej Góry zawitał ponownie do elity, odpowiada jednoznacznie.

 

- Mam na to pewien pomysł. Teraz w Częstochowie mamy bardzo dobry klub - Norwid, który jest na drugim miejscu w Tauron 1. Lidze (wypowiedź z 11 stycznia 2023 roku), jest blisko wejścia do PlusLigi. Tam jest teraz bardzo fajny sponsor - Exact Systems. Ważne jest, że ta firma wręcza stypendia studentom na częstochowskiej uczelni, czyli jest zacieśnienie pewnej współpracy. Marzy mi się, aby doszło do fuzji uczelni z klubem. W świetle prawa i regulaminu, każda uczelnia może korzystać z logotypu i nazwy AZS-u. Mamy w mieście Uniwersytet oraz Politechnikę. Jeżeli podpisana zostałaby taka umowa, to zespół może grać w najwyższej klasie z logotypem AZS-u. To jest mój punkt widzenia, a wszystko zależy od klubu i uczelni. A czy klub nazywałby się Exact Systems AZS Norwid Częstochowa czy Exact Systems Norwid AZS Częstochowa to już sprawa drugorzędna - zaznaczył.

 

Pomysł co najmniej kontrowersyjny, jak i intrygujący. W Częstochowie próbowano już "wskrzesić" AZS w formie nowego podmiotu, ale nie spotkało się to z przychylnością kibiców. Jeden z nich zdążył już upaść. Drugi, który powstał przy istniejącym, dawnym AZS-ie jako młodzieżowy AZS 2020 odcina się od legendarnego klubu i gra na własny rachunek w drugiej lidze.

 

Należy zwrócić uwagę, że AZS Częstochowa, który zdobył sześć mistrzostw Polski i który obecnie nie występuje w żadnej lidze... oficjalnie nie upadł. Pakiet większościowy w postaci 51 procent posiada jego prezes Kamil Filipski i teoretycznie klub w każdej chwili mógłby zostać reaktywowany - przy oczywistym uregulowaniu spraw finansowych.

 

Na przełomie stuleci w rozgrywkach młodzieżowych oraz drugoligowych występował już AZS Norwid Częstochowa.

 

Próbujemy skontaktować się z przedstawicielami Norwida w tej sprawie.

 

 

Wypowiedź Andrzeja Szewińskiego w załączonym materiale wideo.

Krystian Natoński/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie