Anglicy zmieniają przepisy. Będzie trudniej przejąć klub

Piłka nożna
Anglicy zmieniają przepisy. Będzie trudniej przejąć klub
fot. PAP
Roman Abramowicz przez lata był właścicielem Chelsea

Brytyjski rząd wprowadzi przepisy, które mocno wpłyną na kluby piłkarskie. Według informacji "The Sun", biznesmeni zainteresowani wspieraniem angielskich zespołów będą musieli ujawnić źródło finansowania swojego majątku. Uregulowana też będzie kwestia dołączenia angielskich klubów do ewentualnej Superligi.

Impulsem do wprowadzenia zmian była sprawa z zeszłego roku, kiedy zamrożono aktywa Romana Abramowicza, który miał związki z Władimirem Putinem. Brytyjczycy chcą uniknąć podobnej sytuacji i dlatego wprowadzają nowe przepisy.

 

ZOBACZ TAKŻE: Poznaliśmy finalistów Pucharu Ligi Angielskiej 

 

Potencjalni właściciele będą musieli udowodnić, że swój majątek zgromadzili zgodnie z prawem. Ma to wykluczyć oligarchów, a także niemających dużej wiarygodności biznesmenów. Wszystkie kluby do piątego poziomu rozgrywkowego przejdą ponownie proces licencyjny, w którym pod lupę zostaną wzięci ich włodarze. 

 

Nowo powstały organ regulacyjny będzie mógł blokować angielskie zespoły przed próbą dołączenia do Superligi, a także modyfikacji szyldu przez właścicieli. W tej drugiej kwestii kibice dostaną prawo głosu przy próbie zmiany logo, czy koloru strojów. Przepisy mogą wejść od sezonu 2024/2025 - potwierdził na łamach "The Sun" sekretarz ds. kultury Michelle Donelan. 

 

Liderem tabeli w obecnym sezonie Premier League jest Arsenal, który ma na koncie 50 punktów i pięć punktów przewagi nad drugim Manchesterem City. Sezon 2022/2023 w Premier League zakończy się 28 maja. Tytułu broni Manchester City.

 

Rozgrywki Premier League istnieją od sezonu 1992/1993. Najwięcej razy wygrywał je Manchester United - 13 razy. Na drugim miejscu w klasyfikacji jest Manchester City z sześcioma triumfami i Chelsea z pięcioma.

PSZ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie