Armand Duplantis pokonał wysokość 6,10 m

Inne
Armand Duplantis pokonał wysokość 6,10 m
fot. PAP
Armand Duplantis jest rekordzistą świata w skoku o tyczce. W zeszłym roku skoczył na wysokość 6,21 m.

Rekordzista świata w skoku o tyczce Szwed Armand Duplantis (6,21 m) w pierwszych zawodach w tym roku, podczas własnej gali "Mondo Classic" w czwartek w Uppsali pokonał wysokość 6,10 m.

Po zapewnieniu sobie zwycięstwa zadysponował 6,22, lecz nie udało mu się jej pokonać.

 

ZOBACZ TAKŻE: Konrad Bukowiecki przerzucił setkę samochodów, by odzyskać dawną siłę

 

„Na pierwsze zawody w sezonie to i tak całkiem wysoko, chociaż nie były to perfekcyjne skoki. Czuję jednak, że jestem blisko kolejnego poprawienia rekordu świata” - powiedział tyczkarz.

 

W zespole trenerskim poza ojcem Gregiem i matką Heleną pojawił się mistrz olimpijski z Londynu 2012 Renaud Lavillenie. Przyleciał do Uppsali jako gość specjalny na życzenie Duplantisa, który uważa go za przyjaciela, mentora i idola.

 

Francuz ocenił na antenie kanału szwedzkiej telewizji SVT transmitującego galę, że „jeżeli Armand już w pierwszym starcie po zimowych treningach osiąga taką wysokość, to oznacza, że w tym sezonie będzie latał naprawdę wysoko”.

 

Zaznaczył, że nie był to normalny mityng, tylko raczej show w godzinach największej oglądalności telewizyjnej, podczas którego Duplantis, który jest w Szwecji celebrytą, pomiędzy skokami udzielał licznych wywiadów i był z pewnością zdekoncentrowany.

 

Urodzony i wychowany w USA tyczkarz dopiero od dwóch lat mieszka w Szwecji, kraju swojej matki, w Uppsali i w czwartek zaskoczył reporterów SVT, rozmawiając z nimi w perfekcyjnym szwedzkim.

 

Na trybunach zasiadły gwiazdy szwedzkiego sportu, m.in. legendarny narciarz alpejski Ingemar Stenmark, mistrzyni olimpijska, świata i Europy w siedmioboju Caroline Klueft i były rekordzista świata w skoku o tyczce Kjell Isaksson.

 

W gali rywalizowali poza Duplantisem Amerykanie Sam Kendricks i KC Lightfoot, Filipińczyk Ernest Obiuena, Brazylijczyk Thiago Braz, Niemiec Bo Kanda Lita Baehre, Belg Ben Broeders, Norweg Pal Haugen Lillefosse, Australijczyk Kurtis Marschall, Francuz Thibaut Collet i Grek Emmanuel Karalis.

 

Duplantis jest mistrzem olimpijskim z Pekinu oraz mistrzem świata i Europy zarówno w hali, jak i na stadionie. Wynik 6,21 uzyskał podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w Eugene.

OM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie