Wyjątkowa obsada maratonu w Londynie

Inne
Wyjątkowa obsada maratonu w Londynie
fot. PAP
Wyjątkowa obsada maratonu w Londynie

- Mamy dwie aktualne mistrzynie olimpijskie, trzy rekordzistki świata i wiele rekordzistek kraju. Oprócz tego niesamowicie silny skład Brytyjek, na czele z Eilish McColgan - poinformował o wyjątkowej obsadzie Maratonu Londyńskiego jego dyrektor Hugh Brasher.

W październiku 2022 roku w biegu na dystansie 42,195 km w stolicy Wielkiej Brytanii czasem 2:17.26 zwyciężyła Etiopka Yalemzerf Yehualaw.

 

- Nigdy nie zapomnę dnia, w którym wygrałam zeszłoroczny Maraton Londyński. Nie mogę się doczekać powrotu do Londynu i bycia częścią tego wspaniałego zespołu - oświadczyła Yehualaw, która jest rekordzistką świata w biegu ulicznym na 10 km (29.14).

 

ZOBACZ TAKŻE: Pięć lat dyskwalifikacji dla kenijskiej biegaczki

 

W Maratonie Londyńskim wezmą udział także inne utytułowane etiopskie biegaczki, m.in. rekordzistka świata na 1500 m (3.50,07) i wielokrotna mistrzyni globu w biegach średniodystansowych Genzebe Dibaba, mistrzyni olimpijska na 10 000 m z Rio de Janeiro Almaz Ayana i zwyciężczyni ubiegłorocznego Maratonu Berlińskiego Tigist Assefa.

 

W Londynie wystartuje również rekordzistka świata w maratonie (2:14.04) i srebrna medalistka igrzysk w Tokio - Brigid Kosgei z Kenii oraz jej rodaczka Peres Jepchirchir - aktualna mistrzyni olimpijska w maratonie.

 

Na maratońskim dystansie w stolicy Anglii ma zadebiutować 30-letnia reprezentantka Holandii Sifan Hassan, która w Tokio wywalczyła złote medale na 5000 i 10000 m. Hassan zdradziła, że w przyszłorocznych igrzyskach w Paryżu rozważa start w na bieżni stadionu oraz w maratonie.

 

- Muszę sprawdzić się na tym dystansie. Jestem bardzo podekscytowana debiutem w maratonie. Będzie to dla mnie krok w nieznane, ale nie mogę się doczekać – skomentowała podwójna mistrzyni olimpijska z Tokio.

 

Nadzieje w starcie przed własną publicznością pokłada również zwyciężczyni biegu na 10 000 m podczas Igrzysk Wspólnoty Narodów - Brytyjka Eilish McColgan, która również zadebiutuje w maratonie.

 

"To po prostu najlepsza kobieca obsada maratonu w historii i prawdopodobnie najwspanialszy skład biegu ulicznego kobiet" – ocenił Brasher.

 

Tegoroczny maraton w Londynie odbędzie się 23 kwietnia.

AA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie