Portugalczyk najlepszy w Arabii Saudyjskiej

Ruben Guerreiro wygrał wyścig Saudi Tour

Portugalczyk Ruben Guerreiro z grupy Movistar został zwycięzcą zakończonego w piątek wyścigu kolarskiego Saudi Tour. Ostatni etap wygrał Włoch Simone Consonni (Cofidis), a Szymon Sajnok (Q36.5 Pro Cycling Team) finiszował na 9. miejscu.

Dla 28-letniego Guerreiro był to pierwszy triumf w klasyfikacji generalnej wyścigu etapowego. Wcześniej pokazał się z dobrej strony w Giro d'Italia 2020, gdy wygrał jeden z odcinków i okazał się najlepszy w klasyfikacji górskiej.

Ostatni etap ze startem w AlUla Old Town i metą w Maraya (142,9 km) wygrał po finiszu z peletonu znany z sukcesów na torze Consonni, m.in. złoty medalista w wyścigu drużynowym na dochodzenie mistrzostw świata 2021 i igrzysk olimpijskich w Tokio. Filigranowy, mierzący 165 cm Włoch wyprzedził na finiszu swojego rodaka Matteo Malucellego (Bingoal) i Niemca Pascala Ackermanna (UAE Team Emirates).

Sajnok finiszował na dziewiątej pozycji, a w takim samym czasie jak zwycięzca ukończył etap Filip Maciejuk (Bahrain Victorious), sklasyfikowany na 48. miejscu. Z kolei 81. był kolega Sajnoka z ekipy Kamil Małecki, który stracił 1.43.

W końcowej klasyfikacji generalnej Guerreio wyprzedził o osiem sekund Włocha Davide Formolo (UAE) i o dziewięć Kolumbijczyka Santiago Buitrago (Bahrain Victorious). Maciejuk zajął 30. lokatę ze stratą 4.01 do Portugalczyka, Sajnok był 59. - 11.50, a Małecki ukończył imprezę na 61. miejscu - 13.04