Klara Kowalczyk rozpoczęła sezon w kartingowej Formule 1

Moto

Klara Kowalczyk, II kartingowa wicemistrzyni Polski, oficjalnie dołączyła do renomowanego, fabrycznego zespołu CRG i rozpoczęła sezon startując w dwóch zawodach World Series Karting (WSK) we Włoszech.

W ostatnim tygodniu stycznia rozpoczął się nowy sezon kartingowy serii WSK, nazywanej Formułą 1 kartingu, w której ścigają się najlepsi kierowcy z całego świata. Poza rywalizacją w serii WSK, program startów Klary Kowalczyk obejmuje Mistrzostwa Europy i Świata (rundy w Hiszpanii, Czechach, Danii i Włoszech), do startu w których Klara nominowana jest przez Polski Związek Motorowy jako jeden z dwunastu zawodników wybranych spośród członków Kadry Narodowej. Klara jest jedyną dziewczyną w tej dwunastce. Polska federacja wyznaczyła również Klarę do startów w Akademii Kartingowej FIA.

Polka idzie śladami Maxa Verstappena, Lewisa Hamiltona i Roberta Kubicy

Klara w sezonie 2023 startuje w kategorii OK Junior w barwach fabrycznego zespołu CRG, jednej z największych fabryk kartingowych, w których to barwach dziesięć lat temu tytuł kartingowego Mistrza Świata zdobył Max Verstappen. – Moim celem jest zostanie profesjonalnym kierowcą i aby to osiągnąć, muszę dużo uczyć się w kartingu. Bycie częścią fabrycznego CRG Racing Team to wymarzona okazja, bo zespół zatrudnia najlepszych specjalistów, którzy pomogli w rozwoju wielu kierowcom F1 – mówi Klara Kowalczyk. Poza Maxem Verstappenem, w barwach CRG ścigali się inni mistrzowie F1 jak Lewis Hamilton i Nico Roseberg oraz Robert Kubica.

Dobry początek sezonu, Klara jedną z dwóch najszybszych dziewczyn na świecie

W Champions Cup – zawodach otwierających tegoroczny sezon WSK – debiutantka Klara Kowalczyk zakwalifikowała się do fazy finałowej, w prefinale A zajęła 11. miejsce. W tym wyścigu Polka wywalczyła awans aż o 10 pozycji. Z kolei w finale uplasowała się na 18. miejscu, przebijając się aż o 16 pozycji – najwięcej w całym wyścigu.

W drugich zawodach, pierwszej z czterech rund Super Master Series, Klara ponownie zakwalifikowała się do fazy finałowej, kończąc zawody na prefinale A, w którym zajęła 27. miejsce. Ostatecznie Polka ukończyła całe zawody na solidnym 49. miejscu w mocnej stawce 89 zawodników kategorii OK Junior. Warto podkreślić, że w stawce pięćdziesięciu najlepszych zawodników z całego świata Klara jest jedną z dwóch dziewczyn! - Cieszę się z dobrych wyników na początku sezonu, uczę się wiele w każdym wyścigu. Mam bardzo dobre tempo i wiemy, nad czym musimy popracować wspólnie zespołem, aby wkrótce pojawiły się jeszcze lepsze rezultaty – podsumowuje start sezonu młoda zawodniczka.