Brisbane 2032: Jest ważne porozumienie. Chodzi o budowę obiektów olimpijskich

Inne
Brisbane 2032: Jest ważne porozumienie. Chodzi o budowę obiektów olimpijskich
fot. PAP

Rząd federalny Australii i władze stanu Queensland zawarły porozumienie dotyczące finansowania budowy obiektów na igrzyska olimpijskie w 2032 roku, które odbędą się w Brisbane - potwierdził w piątek premier Australii Anthony Albanese.

Jak wstępnie ustalono na budowę lub ich modernizację organizatorzy igrzysk wydadzą około 4,8 mld dolarów amerykańskich. W Brisbane ze środków budżetowych zostanie wybudowany nowy stadion na 17 tysięcy miejsc przy ulicy Roma Street, głównym węźle komunikacyjnym miasta.

 

ZOBACZ TAKŻE: Kolejny kraj rozważa bojkot igrzysk w Paryżu! "Chcemy rywalizować bez sportowców krajów agresorów"

 

Około 1,5 mln dolarów będzie kosztowała kompleksowa modernizacja słynnego stadionu Brisbane Cricket Ground, zwanego także "The Gabba". Pojemność obiektu, dawnej siedziby krykieta w stanie Queensland, zostanie zwiększona z 8 do 50 tysięcy miejsc.

 

- To pozostawi naprawdę trwałe dziedzictwo dla Queensland - powiedział premier Albanese. - To inwestycja, która przyniesie zwrot w postaci zwiększonej aktywności gospodarczej i większej liczby turystów, którzy odwiedzą Brisbane - dodał.

 

Federalna minister sportu Anika Wells dodała, że władze Australii i stanu Queensland zdecydowały finansować po połowie koszty organizacji igrzysk.

 

- Zawarto porozumienie między rządem federalnym a rządem Queensland dotyczące sposobu, w jaki finansowana będzie cała infrastruktura olimpijska - wyjaśniła.

 

Igrzyska w 2032 roku zostały przyznane Brisbane w lipcu 2021 roku przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Wcześniej Australia dwukrotnie była gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich, w Melbourne w 1956 roku i w Sydney w 2000 roku, gdy rząd stanowy Nowej Południowej Walii poniósł większość kosztów organizacji. To było powodem, że władze Queensland stanowczo zarządały od rządu federalnego gwarancji finansowych.

 

Komitet organizacyjny Brisbane 2032 odbył swoje pierwsze posiedzenie w kwietniu 2022. W grudniu Amerykanka Cindy Hook została mianowana na stanowisko dyrektora generalnego komitetu organizacyjnego.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie