PlusLiga: Tie-break w starciu drużyn z dołu tabeli

Siatkarze Cuprum znów wygrali w tie-breaku.

W spotkaniu 25. kolejki PlusLigi siatkarze Cuprum Lubin wygrali z Cerrad Enea Czarnymi Radom 3:2. Najwięcej emocji w starciu drużyn z dołu tabeli przyniósł trzeci set, w którym gospodarze prowadzili już 19:14, a jednak przegrali na przewagi.

W premierowej odsłonie radomianie szybko uzyskali solidną zaliczkę (6:10). Lepiej prezentowali się w polu zagrywki, skuteczniej atakowali i utrzymywali przewagę w dalszej części seta (10:17). Wynik na 18:25 ustalił punktowym blokiem Bartłomiej Lemański.

W drugiej partii role się odwróciły. Tym razem to zagrywki siatkarzy Cuprum sprawiały więcej problemów przeciwnikom i ułatwiały ekipie z Lubina budowanie przewagi. Wyrównana walka trwała do połowy seta (9:9, 13:13), a później gospodarze błyskawicznie odskoczyli rywalom (18:14). W końcówce utrzymali przewagę, a ostatni punkt przyniósł im skuteczny atak Adama Lorenca (25:19).

Set numer trzy był bardziej wyrównany od poprzednich i miał dość nieoczekiwany przebieg. W środkowej jego części wyraźną przewagę uzyskali gospodarze. Po asie serwisowym Aleksandra Bergera prowadzili 19:14 i... stanęli w miejscu. Radomianie ruszyli w pogoń, co zaowocowało emocjonującą końcówką. Dobre zagrywki Wiktora Nowaka pozwoliły gościom odrobić straty i to oni pierwsi mieli piłkę setową (23:24). Seta zwieńczyła rywalizacja na przewagi, którą siatkarze Czarnych zamknęli punktowym blokiem (24:26).

Gospodarze nie załamali się po tej porażce i w kolejnej odsłonie nadawali ton wydarzeniom na boisku. Po serii wygranych akcji uzyskali wyraźną przewagę (13:8), później - podobnie jak w poprzedniej partii - prowadzili 19:14, tym razem jednak nie dali rywalom dojść do głosu. Pewnie utrzymali przewagę, a w ostatniej akcji seta radomianie popełnili błąd w polu zagrywki.

Spotkanie zakończyło się więc tie-breakiem. W nim, przy zmianie stron dwa oczka zaliczki mieli gospodarze (8:6). Drużyna z Radomia próbowała odrobić straty, ale siatkarze Cuprum utrzymali przewagę. Skuteczny atak Bergera dał piłkę meczową (14:11), a dwie akcje później ten sam zawodnik mocnym uderzeniem zakończył rywalizację (15:12).

Skrót meczu Cuprum - Czarni:

Najwięcej punktów: Adam Lorenc (27), Aleksander Berger (17), Ilia Kowalow (11) – Cuprum; Bartosz Firszt (18), Damian Schulz (18) – Czarni. MVP: Adam Lorenc (24/43 = 56% skuteczności w ataku + 1 as + 2 bloki).

Było to starcie trzeciej od końca z przedostatnią drużyną w tabeli po 24. kolejkach. Siatkarze Cuprum rozegrali szósty tie-break w tym sezonie i szósty wygrali. Dzięki zwycięstwu awansowali w tabeli. Dla radomian punkt wywalczony w Lubinie też jest cenny, bo pozwolił odskoczyć na sześć oczek ekipie BBTS Bielsko-Biała, która w tej kolejce przegrała z PSG Stalą Nysa 0:3.

Cuprum Lubin – Cerrad Enea Czarni Radom 3:2 (18:25, 25:19, 24:26, 25:19, 15:12)

Cuprum: Kajetan Kubicki, Aleksander Berger, Paweł Pietraszko, Adam Lorenc, Wojciech Ferens, Florian Krage – Kamil Szymura (libero) oraz Maciej Sas (libero), Dominik Czerny, Ilia Kowalow, Remigiusz Kapica, Damian Czetowicz. Trener: Paweł Rusek.
Czarni: Wiktor Nowak, Piotr Łukasik, Bartłomiej Lemański, Damian Schulz, Paweł Rusin, Timo Tammemaa – Mateusz Masłowski (libero) oraz Bartosz Firszt, Daniel Gąsior, Michał Ostrowski, Matthew West. Trener: Paweł Woicki.

Wyniki meczów 25. kolejki PlusLigi:

2023-02-17: BBTS Bielsko-Biała – PSG Stal Nysa 0:3 (23:25, 15:25, 17:25)

2023-02-18: Asseco Resovia – LUK Lublin 3:1 (22:25, 29:27, 25:18, 25:17)
2023-02-18: Cuprum Lubin – Cerrad Enea Czarni Radom 3:2 (18:25, 25:19, 24:26, 25:19, 15:12)
2023-02-18: Barkom Każany Lwów – Jastrzębski Węgiel (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-02-19: Trefl Gdańsk – Aluron CMC Warta Zawiercie (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2023-02-19: Projekt Warszawa – Indykpol AZS Olsztyn (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-02-20: PGE Skra Bełchatów – GKS Katowice (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-03-21: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (wtorek, godzina 17.30).