Grand Slam w judo: Beata Pacut-Kłoczko przegrała w repasażach

Sporty walki

Judoczka Beata Pacut-Kłoczko w kat. 78 kg przegrała z Portugalką Patricią Sampaio przez waza-ari w repasażach ostatniego dnia turnieju Grand Slam w Tel Awiwie. Zawody z udziałem blisko 400 zawodników z 52 krajów stanowią element kwalifikacji olimpijskich.

Brązowa medalistka mistrzostw świata w pierwszej sobotniej walce miała się zmierzyć z Julią Kurczenko. Ukrainka nie przystąpiła do pojedynku i Polka wygrała przez ippon. Zawodniczka Czarnych Bytom w następnym występie uległa srebrnej medalistce olimpijskiej z Tokio, Francuzce Medelaine Malondze. Pacut-Kłoczko w repesażach przegrała z Portugalką Sampaio.

Pozostali reprezentanci Polski swoje występy zakończyli na porażkach przez ippon w pierwszych pojedynkach. W wadze +78 kg Kinga Wolszczak przegrała z Serbką Milicą Zabic.

Michał Jędrzejewski w kat. 100 kg nie sprostał Bułgarowi Borisowi Georgiewowi. Wśród najcięższych (+100 kg) Kacper Szczurowski przegrał z Brazylijczykiem Rafaelem Silvą, a Jakub Sordyl z Mongołem Tsetsentsengelem Odkhuu.

Do końca czerwca do rankingu olimpijskiego dodawana jest połowa punktów wywalczona w poszczególnych turniejach. Za miejsca na podium w zawodach rangi Grand Slam judocy otrzymują odpowiednio 1000, 700 i 500 punktów. Organizatorzy w Tel Awiwie przygotowali pokaźną pulę nagród o łącznej wartości 154 tys. euro. Zwycięzca może liczyć na 5000, drugi zawodnik na 3000, a trzeci na 1500 euro premii. 20 procent z tej sumy otrzymuje trener.

Polscy judocy w następny weekend wystartują w zawodach Warsaw European Open. Biało-czerwoni do turnieju zgłosili najliczniejszą ekipę w postaci 83 reprezentantów.