PKO BP Ekstraklasa: Raków wygrał z Górnikiem

Vladislavs Gutkovskis strzelił pierwszego gola w meczu z Górnikiem Zabrze.

Raków Częstochowa, jak na lidera PKO BP Ekstraklasy przystało, pokonał na własnym boisku Górnika Zabrze 2:0. Co ciekawe, to właśnie Górnik jako ostatni, w grudniu 2021 roku pokonał "czerwono-niebieskich" na ich terenie (2:1).

Tym razem zabrzanie, mimo dużej ambicji i ofiarności, nie byli w stanie nawiązać walki z głównym pretendentem do mistrzostwa kraju. Ich plan na wywiezienie z Częstochowy korzystanego rezultatu załamał się już w 10 min., gdy Władysław Koczergin odegrał piłkę do Vladislavsa Gutkovskisa, a ten płaskim strzałem z prawej strony pola karnego zmusił do kapitulacji Daniela Bielicę. Niemniej bramkarz Górnika jako jedyny piłkarz tej drużyny zasłużył na pochwałę, bo uchronił gości od wyższej porażki.

Raków już do przerwy powinien zdobyć kilka goli, ale piłka po strzałach Iviego Lopeza i Władysława Koczergina oraz po kolejnej próbie Gutkovskisa mijała cel, a uderzenie Patryka Kuna nie sprawiło kłopotów Bielicy. Ponadto kilka strzałów zostało zablokowanych przez zabrzan. Goście w pierwszej połowie tylko raz zagrozili bramce Rakowa - w 6 min. Lukas Podolski z ostrego kąta trafił w boczną siatkę.

W drugiej połowie przewaga Rakowa była przygniatająca, ale wynik długo nie ulegał zmianie. Z rzutów wolnych próbował szczęścia Lopez, ale w 49 min. trafił w mur, a w 53. strzelił tuż nad poprzeczką. Kolejnych okazji Raków nie wykorzystał w 67. i 68. min, gdy po rzutach rożnych główkował Tomas Petrasek (który w 36 min. zastąpił kontuzjowanego Zorana Arsenica). Z kolei w 71. i 76. min Bielica obronił uderzenia z dystansu Koczergina i Kuna.

Górnik miał szansę na wyrównanie w 84. min, w zamieszaniu do którego doszło po rzucie wolnym, ale skończyło się tylko na rzucie rożnym. W czasie doliczonym do drugiej połowy Górnik próbował jeszcze walczyć o remis, ale został skarcony: Jean Silva przejął piłkę przed własnym polem karnym i po rajdzie przez ponad pół boiska wygrał pojedynek sam na sam z Bielicą, dzięki czemu Raków wygrał 2:0.

Po meczu Raków Częstochowa - Górnik Zabrze (2:0) powiedzieli:

Marek Papszun (trener Rakowa): – Mecze z Górnikiem zawsze są trudne, chociaż ten dzisiejszy może nie aż tak bardzo. Górnik chciał z nami prowadzić otwartą grę, ale to my przeważaliśmy i mieliśmy spotkanie pod kontrolą. Brakowało jednak skuteczności, ale nie mieliśmy słabych punktów. Nie jest łatwo występować w roli faworyta, ale zagraliśmy z polotem i nasze zwycięstwo nie podlegało dyskusji, chociaż przy jednobramkowym prowadzeniu jedna akcja rywali mogła odwrócić losy pojedynku. Tak jak to było chociażby w poprzednim meczu z Górnikiem na naszym stadionie; gdy prowadziliśmy do przerwy 1:0, a przegraliśmy 1:2.

Bartosch Gaul (trener Górnika): – Zasłużona porażka, a Raków w pełni zasłużył na zwycięstwo. Jeśli obie drużyny grają w podobnym ustawieniu, to łatwo zauważyć, że Raków na każdej pozycji miał lepszych piłkarzy. W mojej drużynie nie wszyscy potrafili wziąć na siebie odpowiedzialność za grę, chociaż mieliśmy pomysł na to jak grać z Rakowem. Popełniliśmy jednak zbyt dużo błędów, by myśleć o korzystnym wyniku. Raków pokazał nam jak należy grać.

Raków Częstochowa – Górnik Zabrze 2:0 (1:0)

Raków: Vladan Kovacevic - Fran Tudor, Zoran Arsenic (37. Tomas Petrasek), Milan Rundic - Jean Carlos Silva, Giannis Papanikolaou, Ben Lederman (81. Gustav Berggren), Patryk Kun - Władysław Koczerhin (81. Wiktor Długosz), Vladislavs Gutkovskis (86. Sebastian Musiolik), Ivi Lopez (81. Mateusz Wdowiak).

Górnik: Daniel Bielica - Emil Bergstroem, Aleksander Paluszek, Richard Jensen - Jonatan Kotzke, Kanji Okunuki, Jean Mvondo (62. Szymon Włodarczyk), Erik Janza - Norbert Wojtuszek (62. Mateusz Cholewiak), Dani Pacheco (81. Blaz Vrhovec), Lukas Podolski (81. Robert Dadok).

Bramki: 1:0 Vladislavs Gutkovskis (10), 2:0 Jean Carlos Silva (90+5).

Żółte kartki: Ben Lederman, Vladislavs Gutkovskis, Fran Tudor, Władysław Koczerhin (Raków), Emil Bergstroem, Aleksander Paluszek, Kanji Okunuki (Górnik).

Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów: 5 416.