Fiński klub wygrał Hokejową Ligę Mistrzów. Historyczny sukces!

Zawodnicy Tappary cieszą się z triumfu w hokejowej Lidze Mistrzów

Tappara Tampere wygrała Hokejową Ligę Mistrzów. W finale rozgrywanym w szwedzkiej Lulei Finowie pokonali miejscowy zespół Lulea HF. Dla zespołu z Tampere był to pierwszy triumf w najważniejszych klubowych rozgrywkach w Europie.

Finał był ciekawym widowiskiem i bardzo dobrą reklamą hokeja. W pierwszej tercji fiński zespół zdobył dwa gole. Najpierw po nieco ponad 100 sekundach gry do siatki trafił Kristian Tanus, potem po siedmiu minutach drogę do bramki Szwedów znalazł Niko Ojamaki. Obie drużyny od początku grały agresywnie i w pierwszej tercji mieliśmy łącznie cztery wykluczenia.

Druga tercja była spokojniejsza, nie padły w niej żadne bramki. Mecz rozkręcił się w trzeciej tercji, choć po minucie wydawało się, że emocji już w niej nie będzie. Bramkę na 3:0 zdobył wtedy Jori Lehtera. Szwedzi trafili do siatki po 12 minutach tej części gry i bramkę zdobył wtedy Erik Gustafsson. Na niecałe trzy minuty przed końcową syreną bramkę na 2:3 zdobył Juhani Tyrvainen. Mimo ambitnej postawy, Tappara utrzymała prowadzenie do końcowej syreny i mogła cieszyć się z pierwszego w historii swojego klubu triumfu w tych rozgrywkach.

Tappara Tampere jest pierwszym od 2018 roku fińskim zespołem, który wygrał tytuł najlepszej klubowej drużyny w Europie. Pięć lat temu w Lidze Mistrzów triumfował JYP, który pokonał szwedzki Vaxjo Lakers. Wcześniejsze trzy edycje wygrywały zespoły ze Szwecji. Dwa razy Frolunda HC i raz Rogle BK.

Przypomnijmy, że w tym sezonie Ligi Mistrzów brały udział dwa polskie kluby: Comarch Cracovia i GKS Katowice. Oba zespoły z naszego kraju udział w rozgrywkach zakończyły w fazie grupowej.