Koszykarz 76ers najlepszy w konkursie wsadów

Mac McClung wygrał konkurs wsadów

Główną gwiazdą konkursów zręcznościowych podczas Weekendu Gwiazd NBA w Salt Lake City niespodziewanie został Mac McClung. Koszykarz, który rozegrał zaledwie dwa mecze w tej lidze, został mistrzem wsadów.

24-letni obrońca Philadelphia 76ers pokonał w finałowej rundzie zawodnika New Orleans Pelicans Treya Murphy’ego. McClung wykonał swoje próby w bardzo widowiskowy sposób i w pełni zasłużenie został zwycięzcą sobotniego Konkursu Wsadów NBA.

McClung przeżył niemal bajkową historię. Koszykarz próbuje dostać się do NBA już drugi rok. Po raz pierwszy spróbował sił w Los Angeles Lakers, ale nie dostał szansy. Następnie udał się do Chicago, gdzie spędził dziesięć dni. Zagrał tylko w jednym meczu przez trzy minuty. Niepocieszony wrócił do Lakersów. Tu też rozegrał jeden mecz. Obecny sezon rozpoczął w Golden State, ale ponownie nie dostał szansy i niedawno podpisał kontrakt z Filadelfią, który się jeszcze nie zaczął. W NBA rozegrał łącznie 25 minut.

- Jestem naprawdę wdzięczny, że NBA dała mi szansę. I jeśli dadzą mi ją ponownie, będę szczęśliwy i wrócę - oświadczył McClung.

- Przez całą karierę byłem outsiderem i muszę udowodnić, że mam to, czego potrzeba. I jestem bardzo szczęśliwy, że dzisiaj się udało - dodał.

Konkurs rzutów za 3 pkt wygrał Damian Lillard, który zaliczył trzeci występ w karierze. Zawodnik Portland Trail Blazers pokonał zwycięzcę konkursu za 3 punkty z 2020 roku Buddy’ego Hielda oraz innego zawodnika Indiana Pacers Tyrese’a Haliburtona, który po pierwszej rundzie był liderem zdobywając aż 31 punktów.

Ważną informacją jest kolejna zmiana w zasadach rzutów za trzy. Władze ligi, chcąc uatrakcyjnić zawody wprowadziły dwa dodatkowe rzuty, które nazwane są „Gwieździstymi”. Jest to miejsce oddalone od linii rzutów za trzy o kilkanaście centymetrów, dzięki czemu koszykarze rzucający z tych miejsc ma okazję zdobyć dodatkowe trzy punkty do swojego dorobku. Każdy zawodnik ma 70 sekund na wykonanie maksymalnej liczby, dwudziestu siedmiu rzutów.

Drugą i zarazem finałową rundę rozpoczął najlepszy w pierwszej części Haliburton. Gracz Pacers nie był już tak skuteczny i uzyskał 15 punktów. Drugim w kolejności był Hield, który uzyskał 25 punktów. Jako trzeci swoje rzuty oddawał Lillard. To właśnie wcześniej wspomniane rzuty „Gwieździste” pozwoliły mu po raz pierwszy w karierze wygrać te zawody. Gracz Portland Trail Blazers trafił oba te rzuty, co wówczas znacząco zbliżyło go do prowadzącego w tamtym czasie Buddy’ego Hielda.

W konkursie zręcznościowym tzw. Kia Skills Challenge wygrał zespół złożony z zawodników Utah Jazz. Trio składające się z Jordana Clarksona, Walkera Kesslera i Collina Sextona pokonało Zespół Debiutantów oraz Zespół Antetokounmpo.

Kia Skills Challenge to zawody składające się z trzech rund, w których trzyosobowe zespoły gromadzą „punkty wyzwania” w każdej z nich. W tym mini turnieju sprawdzane są umiejętności w podawaniu piłki, driblingu oraz rzutów z różnych pozycji. Drużyna z największą liczbą punktów zostaje mistrzem.