Po raz pierwszy w historii Arabia Saudyjska wysłała na zawody drużynę kobiet

Tenis
Po raz pierwszy w historii Arabia Saudyjska wysłała na zawody drużynę kobiet
Fot. PAP
Po raz pierwszy w historii Arabia Saudyjska wysłała na zawody drużynę kobiet

Krok milowy został wykonany w kobiecym sporcie w Arabii Saudyjskiej - konserwatywny kraj po raz pierwszy w historii wysłał drużynę kobiet na turniej tenisowy organizowany przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF).

Eliminacje Azji i Oceanii do Billie Jean King Cup Juniors, które odbywają się w tym tygodniu w Kolombo na Sri Lance, to pierwszy raz, kiedy Arabia Saudyjska jest reprezentowana przez żeńską drużynę podczas imprezy ITF.

 

"To niesamowite doświadczenie, które dodaje dużo siły. Uczestnictwo w tym wydarzeniu to duży krok dla kobiecego tenisa w Arabii Saudyjskiej i wszystkie jesteśmy bardzo dumne, że możemy reprezentować nasz kraj i dawać z siebie wszystko" – powiedział kapitan Arabii Saudyjskiej Areej Farah.

 

ZOBACZ TAKŻE: Świątek w półfinale w Dubaju. Awans bez gry, rywalka wycofała się z turnieju!

 

"Obserwowanie, jak otwierają się drzwi dla naszych młodych saudyjskich zawodniczek, jest po prostu ekscytujące. Czuję, że doświadczam tego razem z nimi i szczerze dziękuję temu zespołowi za zaufanie i umożliwienie mi poprowadzenia ich" - dodał Farah.

 

Chociaż ostatnie reformy dały kobietom w Arabii Saudyjskiej więcej swobód, wiele z ich praw pozostaje ograniczonych. Kobieca drużyna piłkarska Arabii Saudyjskiej swój pierwszy mecz rozegrała dopiero w lutym 2022 roku. Do 2017 roku Saudyjki miały zakaz uczestniczenia w meczach na stadionach.

 

"To przełomowe, ponieważ Arabia Saudyjska obrała sobie za cel zwiększenie liczby kobiet w sporcie. Bycie częścią tego procesu sprawia, że czujemy się szczęściarami. Billie Jean King Cup to wielkie międzynarodowe wydarzenie i jesteśmy dumne, że możemy w nim uczestniczyć" — podkreśliła reprezentująca Arabię Saudyjską w zawodach drużynowych do lat 16 Dania Alzuhair.

mtu, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie