W Warszawie odbyło się spotkanie ws. solidarności z ukraińskim środowiskiem sportowym

Inne
W Warszawie odbyło się spotkanie ws. solidarności z ukraińskim środowiskiem sportowym
fot. Polsat Sport

W czwartek 23 lutego 2023 r. przedstawiciele rządów Polski, Ukrainy, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy i Estonii wzięli udział w spotkaniu w sprawie solidarności z ukraińskim środowiskiem sportowym. Wydarzenie odbyło się w Warszawie z inicjatywy Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka.

Rozmowy delegacji rządowych, które odbyły się ze specjalnym udziałem Wadyma Hutcajta, Ministra Młodzieży i Sportu Ukrainy, dotyczyły między innymi kolejnych możliwych działań dyplomatycznych w obszarze sankcji sportowych nakładanych na Rosję i Białoruś oraz sposobów pomocy ukraińskim sportowcom.

Zobacz także: Grono sygnatariuszy się powiększa. Kolejny kraj chce wykluczenia Rosji i Białorusi z igrzysk

 

- Nie ma uzasadnienia dla jakiegokolwiek łagodzenia sankcji sportowych nałożonych na sportowców z Rosji i Białorusi, zwłaszcza w przededniu rocznicy brutalnego i niczym nieuzasadnionego ataku Rosji na Ukrainę - powiedział Bortniczuk.

 

Minister Wadym Hutcajt podziękował za dotychczasowe silne wsparcie dla Ukrainy na forum międzynarodowym oraz przytoczył statystyki, które obrazują, jak bardzo ukraińska infrastruktura sportowa ucierpiała w wyniku działań wojennych.

 

- Wojna boleśnie doświadczyła nasze państwo i uniemożliwiła trenowanie i rywalizację w równych warunkach ukraińskim sportowcom. Jak dotychczas zginęło 244 sportowców ukraińskich, 40 000 sportowców musiało wyjechać za granicę, a ponad 350 obiektów sportowych zostało zniszczonych - stwierdził.

 

Wynikiem spotkania jest oświadczenie wzywające międzynarodowe środowisko sportowe do konsekwentnego wspierania ukraińskiej społeczności sportowej.

 

Wspólne oświadczenie przedstawicieli rządów Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski i Słowacji w sprawie solidarności z ukraińskim środowiskiem sportowym

 

„Raz jeszcze zdecydowanie potępiając barbarzyńską, bezprawną, niczym niesprowokowaną i w żaden sposób nieuzasadnioną agresję Rosji wobec Ukrainy, jako przedstawiciele rządów Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski i Słowacji wzywamy do zdecydowanej solidarności z zawodnikami, trenerami i oficjalnymi przedstawicielami sportu na Ukrainie, czyniąc to ze szczególną mocą w przeddzień rocznicy haniebnej napaści Rosji na Ukrainę dnia 24 lutego 2022 r.

 

Dziękując Ministrowi ds. Młodzieży i Sportu Ukrainy, Przewodniczącemu Ukraińskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego panu Wadymowi Hutcajtowi za przedstawienie aktualnej sytuacji na Ukrainie i w ukraińskim sporcie, w obecnych okolicznościach z zadowoleniem przyjmujemy wizję dalszych działań, przedstawioną uczestnikom spotkania.

 

Mając na uwadze toczącą się na forum międzynarodowym debatę na temat sankcji wobec Rosji i Białorusi w dziedzinie sportu, jako przedstawiciele sąsiednich krajów mamy szczególny obowiązek podtrzymania stanowiska, że Rosja i Białoruś nie mogą zostać dopuszczone do udziału w międzynarodowych zawodach sportowych w jakiejkolwiek formie. Ze względu na nasze historyczne doświadczenia jesteśmy głęboko przekonani, że złagodzenie wprowadzonego rok temu zakazu stanowiłoby błędny sygnał, który mógłby zostać wykorzystany przez rosyjski reżim i propagandę do legitymizacji rosyjskich zbrodni.

 

Od wybuchu wojny przebieg zawodów sportowych na Ukrainie jest zakłócony, a wielu ukraińskich sportowców zostało zmuszonych do obrony ojczyzny. Obecnie na Ukrainie nie ma warunków do normalnych treningów dla zawodników. Wiele obiektów sportowych uległo zniszczeniu, stadiony zostały zamknięte, a w wielu przypadkach są wykorzystywane jako obiekty dla uchodźców. Niektóre kluby musiały przenieść się do zachodniej części kraju. Uważamy, że nadszedł czas, aby zacząć myśleć i dyskutować o możliwościach wsparcia odbudowy ukraińskiego systemu sportowego i infrastruktury sportowej.

 

W tych przerażających okolicznościach, gdy wielu zawodników ukraińskich broni swojego kraju wypełniając obywatelski obowiązek, inni biorą udział w zawodach na całym świecie. Rywalizacja sportowa stała się misją patriotyczną. Nadaje ona kierunek i przekonanie, że zawodnicy robią coś ważnego dla swojej ojczyzny, nawet jeżeli fizycznie nie bronią swoich rodzin i społeczności, jak czyni to wielu innych. Duch sportu, podobnie jak duch wolności, musi pozostać niezłomny. W tym względzie bardzo ważną rolę odgrywa dyplomacja sportowa. Sukcesy tych zawodników dają całemu narodowi nadzieję i poczucie dumy. Wzywamy do niezachwianego, nieustającego wsparcia ze strony wszystkich osób związanych ze sportem międzynarodowym na rzecz ukraińskich zawodników, którzy również są cichymi bohaterami tej wojny. To czas, aby okazać jedność i solidarność z nimi.

 

Jednocześnie ze smutkiem przyjmujemy informacje o śmierci każdego z członków społeczności sportowej na Ukrainie, którzy stracili życie na skutek użycia rosyjskiej broni. Składamy najszczersze kondolencje ich rodzinom i przyjaciołom, podziwiając jednocześnie ich odwagę i bohaterstwo. Każda śmierć ukraińskiego zawodnika na polu walki jest ogromną, niepowetowaną stratą dla świata sportu.

 

Biorąc pod uwagę fakt, że minął już rok od rozpoczęcia barbarzyńskiego rosyjskiego ataku, po raz kolejny apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, ludzi na całym świecie, dla których współzawodnictwo sportowe jest niemożliwe bez zachowania zasady fair play, o wzajemny szacunek i solidarność ze wszystkimi jego uczestnikami. Szczególnie w ramach międzynarodowego środowiska sportowego prosimy o nieustające wspieranie ukraińskich sportowców i solidaryzowanie się z nimi. Sport potrafi wzbudzać silne emocje i zbliżać społeczności do siebie. Może jednoczyć ludzi i podkreślać wartości, które są nienaruszalne. Teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej ukraińskie środowisko sportowe zasługuje na nieustanne jednomyślne wsparcie”.

 

jb, Polsat Sport, gov.pl
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie