Trefl ograł BBTS. Historyczny as Wlazłego i świetny mecz Zhanga

Siatkarze BBTS Bielsko-Biała Konrad Formela i Wojciech Siek oraz Mariusz Wlazły z Trefla Gdańsk podczas meczu 26. kolejki PlusLigi.

W meczu otwierającym 26. kolejkę PlusLigi siatkarze BBTS Bielsko-Biała przegrali z Treflem Gdańsk 1:3. Gospodarze wygrali premierową partię, ale w trzech kolejnych górą byli faworyzowani gdańszczanie. Na początku drugiego seta Mariusz Wlazły zaserwował swojego 800. asa w PlusLidze. Świetne zawody rozegrał Jingyin Zhang, który został wybrany najlepszym zawodnikiem tej konfrontacji.

W pierwszym secie obie ekipy toczyły wyrównaną walkę, ale w środkowej części seta przewagę uzyskali gospodarze (18:14). Siatkarze BBTS byli w tej partii skuteczniejsi w ataku, lepiej przyjmowali, dobrze prezentowali się również w bloku. Końcówkę rozegrali po swojej myśli. Jake Hanes wywalczył piłkę setową (24:20). Mikołaj Sawicki popisał się jeszcze dwoma asami serwisowymi, ale w trzeciej próbie popsuł zagrywkę (25:23).

Początek drugiej partii to historyczny wyczyn Mariusza Wlazłego. Kapitan Trefla zaserwował 800. asa w historii występów w PlusLidze (2:3). Jednak to nie on okazał się głównym bohaterem tej partii. Został nim nowy nabytek gdańszczan – Jingyin Zhang. Chiński przyjmujący popisał się kapitalną serią zagrywek, a seria Trefla od stanu 6:8 do 6:16 właściwie rozstrzygnęła seta. Gdańszczanie kontrolowali sytuację, a w ostatniej akcji gospodarze popełnili błąd w ataku (14:25).

Trzecia odsłona była bardziej wyrównana od poprzedniej. W środkowej części przewagę mieli gospodarze (15:13); gdańszczanie odpowiedzieli punktową serią i było 15:19, ale cztery kolejne akcje padły łupem BBTS (19:19). Kluczowe akcje seta padły łupem siatkarzy Trefla. Ataki Wlazłego i Zhanga pozwoliły odskoczyć na dwa oczka (21:23). Dwa ostatnie słowa należały do Sawickiego, który skutecznym atakiem i zagrywką wywalczył decydujące punkty (22:25).

Siatkarze z Bielska-Białej nie rezygnowali i w czwartym secie toczyli wyrównaną walkę z rywalami. W pewnym momencie odskoczyli na cztery punkty (15:11), nie byli jednak w stanie długo utrzymać tej zaliczki (17:17). W końcówce gospodarze mieli dwa oczka zaliczki (21:19). I tym razem długo nie cieszyli się przewagą. Gdańszczanie znów byli górą w końcówce, a ich wygraną za trzy oczka przypieczętował skutecznym atakiem Aliaksei Nasevich (23:25). Wcześniej, przy stanie 22:24 z boiska wykluczony został Jake Hanes.

Najwięcej punktów: Jake Hanes (18), Wojciech Siek (11), Konrad Formela (10) – BBTS; Jingyin Zhang (23), Mikołaj Sawicki (21), Mariusz Wlazły (11) – Trefl. W ekipie z Gdańska nie mógł wystąpić Bartłomiej Bołądź. Goście byli skuteczniejsi w ataku i lepiej punktowali zagrywką (6–14). MVP: Jingyin Zhang (16/21 = 76% skuteczności w ataku + 6 asów + 1 blok; zagrał na +19).

BBTS Bielsko-Biała – Trefl Gdańsk 1:3 (25:23, 14:25, 22:25, 23:25)

BBTS: Arshdeep Dosanjh, Konrad Formela, Wojciech Siek, Jake Hanes, Radosław Puczkowski, Mateusz Zawalski – Dominik Teklak (libero) oraz Daulton Sinoski, Konstantin Cupkovic, Bartosz Fijałek (libero). Trener: Sergiej Kapelus.
Trefl: Jan Franchi Martinez, Karol Urbanowicz, Mariusz Wlazły, Mikołaj Sawicki, Patryk Niemiec, Lukas Kampa – Luke Perry (libero) oraz Jingyin Zhang, Kamil Droszyński, Aliaksei Nasevich. Trener: Igor Juricić.