EWBL: Triumf BK Levharti Chomutów

Czeski zespół BK Levharti Chomutów triumfował w Europejskiej Lidze Koszykówki Kobiet sezonu 2022/23, pokonując w finale w Warszawie litewski Neptunas Kłajpeda 77:73. Trzecie miejsce w turnieju Final Four wywalczyła stołeczna SKK Polonia.

Po raz drugi z rzędu i drugi w historii EWBL wygrał zespół z Czech.

Najlepszą koszykarką (MVP) turnieju została wybrana reprezentantka tego kraju Katerina Bartonova (BK Levharti). W pierwszej piątce znalazły się: Anna Pawłowska (SKK Polonia), Eliska Brejchova (BK Levharti), Krystyna Filewicz (BK Frankiwsk), Wiktoria Bałaban i Ligita Tamutyte (obydwie Neptunas).

Spotkanie finałowe było wyrównane i zacięte, a jego losy ważyły się do ostatnich sekund. Pod koniec drugiej kwarty Litwinki uzyskały wyraźniejszą przewagę dzięki akcjom kapitan Agne Cerneckyte oraz Ukrainki Wiktorii Bałaban, która w pewnym momencie zdobyła osiem punktów z rzędu (dwa razy zza linii 6,75 m i jeden rzut za dwa). Neptunas prowadził 42:31, a po 20 minutach 45:35.

W drugiej połowie zawodniczki z Chomutowa walczyły od początku ambitnie i nie tylko zmniejszyły straty, ale - po dobrych akcjach w defensywie i skutecznych kontratakach - objęły prowadzenie 51:49 w 24. min. Wygrały trzecią odsłonę 27:12 i po 30 minutach prowadziły 62:57. W ostatniej części Czeszki obroniły się przed atakami rywalek, choć Neptunas zmniejszył zmniejszył stratę do dwóch pinktów (70:72) na 150 sekund przed końcem.

EWBL została założona w 2015 r., a do tej pory wystąpiły w niej drużyny z 15 krajów, przede wszystkim Europy Środkowej, ale także (pojedyncze sezony) z Turcji czy Libanu. Są to trzecie pod względem ważności kontynentalne rozgrywki koszykarek po Eurolidze i Pucharze Europy.

W 2022 r. tytuł wywalczyła ekipa wicemistrza Czech Żabiny Brno. Wcześniej ze zwycięstw cieszyły się: TTT Ryga (2016, 2019) i Good Angels Koszyce (2017, 2018) oraz Horizont Mińsk (2021).

Wyniki:

finał:

BK Levharti Chomutów - Neptuna Kłajpeda 77:73 (20:19, 15:26, 27:12, 15:16).

Najwięcej punktów - dla BK Levharti: Eliska Brejchova 18, Monika Satoranska 17, Najai Pollard 17, Valentyna Kadlecova 14; dla Neptunasa: Wikroeia Bałaban 14, Ligita Tamutyte 13, Linda Ndoli 12, Dalia Donskichyte 11.

mecz o 3. miejsce:

SKK Polonia Warszawa - BK Frankiwsk Prykarpatia 100:53 (35:10, 22:14, 22:9, 21:20).

SKK Polonia: Andjelina Radic 24, Jessica Jackson 17, Andreona Keys 13, Klaudia Sosnowska 13, Martyna Leszczyńska 8, Angeliki Vintsilaiou 7, Marta Mistygacz 7, Sylwia Siemienas 6, Anna Pawłowska 5.

Najwięcej punktów dla BK Frankiwsk: Krystyna Filewicz 20, Oksana Mołłowa 17.