Tie-break w hitowym starciu! Trwa zwycięska passa siatkarzy Projektu

Projekt Warszawa wygrał z Aluron CMC Wartą Zawiercie 3:2 w hitowym starciu 27. kolejki PlusLigi. Obie drużyny rozegrały zacięty mecz i dostarczyły kibicom sporo emocji. Siatkarze ze stolicy wygrali jedenaste kolejne spotkanie i wciąż pozostają niepokonani w 2023 roku.

W drużynie Projektu nie mógł zagrać libero Damian Wojtaszek, a w ekipie z Zawiercia atakujący Dawid Konarski. Gospodarze rozpoczęli ten mecz nerwowo (5:7, 9:11), gra jednak szybko się wyrównała i na przestrzeni seta obie ekipy walczyły punkt za punkt. Skuteczne ataki Urosa Kovacevicia i Bartosza Kwolka oznaczały piłkę setową dla zawiercian przy stanie 22:24. Gospodarze zdołali wyrównać. As serwisowy Nielsa Klapwijka rozpoczął grę na przewagi. W niej Jurajscy Rycerze mieli kolejne szanse, ale ostatecznie to Projekt przechylił szalę zwycięstwa na swoją stronę, zamykając seta punktowym blokiem (29:27).

Drugą partię lepiej rozpoczęli przyjezdni (5:8, 7:11), którzy długo utrzymywali kilkupunktową przewagę (10:15). Siatkarze Projektu ruszyli do odrabiania strat i złapali kontakt (15:16). Później dwoma asami serwisowymi popisał się Jakub Kowalczyk (22:21), a po skutecznym ataku Piotra Nowakowskiego gospodarze mieli piłkę setową (24:23). Chwilę później odpowiedział Kwolek i znów losy seta rozstrzygnęła rywalizacja na przewagi. Długą i zaciętą walkę wygrali tym razem zawiercianie. Po 39 minutach gry Kovacević zamknął seta skutecznym atakiem (32:34).

Set numer trzy również przyniósł wyrównaną rywalizację obu ekip. W środkowej części seta przewagę uzyskali siatkarze ze stolicy (14:11), nie na długo jednak bo rywale wygrali trzy akcje z rzędu i było 15:16. Projekt odzyskał przewagę i po skutecznym ataku Kowalczyka prowadził w końcówce 22:20. Jurajscy Rycerze znokautowali jednak rywali w końcówce, wygrywając kolejne akcje. Dwa ważne ataki skończył Kovacević, a blok gości ustalił wynik na 22:25.

Na początku czwartego seta Dawid Dulski doznał skurczu i musiał na dłuższą chwilę opuścić boisko (7:6). Siatkarze Projektu zbudowali przewagę w środkowej części (12:9, 15:10), a asa dołożył Klapwijk (18:11). Jurajscy Rycerze wyraźnie osłabli i nie byli w stanie odrobić strat w końcówce. Gospodarze pewnie zmierzali po wygraną, która stała się faktem po zepsutej zagrywce rywali (25:19).

Hitowe starcie zostało więc rozstrzygnięte w tie-breaku. Rozpoczął się on od dwóch wygranych akcji zawiercian, ale gospodarze wygrali cztery kolejne akcje (4:2). Przy zmianie stron Projekt miał trzy oczka zaliczki po punktowym bloku (8:5). Jurajscy Rycerze odrobili straty (9:9), ale skuteczne ataki Kevina Tillie i Piotra Nowakowskiego oraz blok pozwoliły gospodarzom odbudować przewagę (12:9). Artur Szalpuk wywalczył piłkę meczową, a po chwili punktowy blok zamknął pasjonującą rywalizację obu drużyn (15:10).

Skrót meczu Projekt - Aluron:

Najwięcej punktów: Niels Klapwijk (26), Artur Szalpuk (20), Piotr Nowakowski (14), Kevin Tillie (13), Jakub Kowalczyk (12) – Projekt; Uros Kovacevic (30), Dawid Dulski (19), Bartosz Kwolek (18), Miłosz Zniszczoł (10) – Aluron. MVP: Niels Klapwijk (20/39 = 51% skuteczności w ataku + 2 asy + 4 bloki).

Projekt: Piotr Nowakowski, Niels Klapwijk, Artur Szalpuk, Jakub Kowalczyk, Jan Firlej, Kevin Tillie – Dominik Jaglarski (libero) oraz Igor Grobelny, Dawid Pawlun, Linus Weber, Andrzej Wrona. Trener: Piotr Graban.
Aluron: Miguel Tavares Rodrigues, Bartosz Kwolek, Michał Szalacha, Dawid Dulski, Uros Kovacevic, Miłosz Zniszczoł – Santago Danani (libero) oraz Krzysztof Rejno, Marcin Waliński. Trener: Michał Winiarski.

Wyniki meczów 27. kolejki PlusLigi:

2023-03-10: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Indykpol AZS Olsztyn 0:3 (22:25, 22:25, 22:25)
2023-03-11: Projekt Warszawa – Aluron CMC Warta Zawiercie 3:2 (29:27, 32:34, 22:25, 25:19, 15:10)
2023-03-11: Cuprum Lubin – Jastrzębski Węgiel (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-03-11: Cerrad Enea Czarni Radom – GKS Katowice (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-03-12: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – PGE Skra Bełchatów (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2023-03-12: Trefl Gdańsk – PSG Stal Nysa (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-03-13: Barkom-Każany Lwów – LUK Lublin (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-03-13: Asseco Resovia Rzeszów – BBTS Bielsko-Biała (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).