Trzy kolejki do końca fazy zasadniczej PlusLigi! Sytuacja w tabeli, co się może wydarzyć?

Siatkówka
Trzy kolejki do końca fazy zasadniczej PlusLigi! Sytuacja w tabeli, co się może wydarzyć?
fot. PAP/Krzysztof Świderski
Czy PGE Skra Bełchatów ma jeszcze szanse na awans do czołowej ósemki?

Do zakończenia fazy zasadniczej PlusLigi pozostały już tylko trzy kolejki. Poznaliśmy sześć z ośmiu drużyn, które zagrają w play-off wciąż jednak pozostaje wiele niewiadomych. Jakie mecze czekają nas w ostatnich kolejkach? Kto awansuje do czołowej ósemki? Kto spadnie z PlusLigi? Sprawdź, jak wygląda sytuacja w tabeli przed ostatnimi meczami.

W sezonie 2022/23 w PlusLidze rywalizuje szesnaście drużyn. W fazie zasadniczej grają systemem "każdy z każdym". W play-off o tytuł mistrza Polski zagrają zespoły, które po zakończeniu tej części rozgrywek zajmą w tabeli miejsca od 1 do 8. Drużyna, która zajmie 16. miejsce w fazie zasadniczej, zostanie zdegradowana z PlusLigi.

 

Zobacz także: Ćwierćfinały Ligi Mistrzów siatkarzy. Gdzie oglądać mecze rewanżowe?

 

Rozegrano już 27 z 30. kolejek, ale wciąż pozostaje wiele niewiadomych. Trzy ostatnie serie spotkań mogą wprowadzić wiele zmian w tabeli, a kilka konfrontacji zapowiada się niezwykle interesująco.

 

Tabela PlusLigi po 27. kolejkach spotkań:

 

1. Asseco Resovia – 62 punkty /zapewniona gra w play-off
2. Jastrzębski Węgiel – 61 /zapewniona gra w play-off
3. Aluron CMC Warta Zawiercie – 60 /zapewniona gra w play-off
4. Projekt Warszawa – 54 /zapewniona gra w play-off
5. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – 52 /zapewniona gra w play-off
6. Trefl Gdańsk – 52 /zapewniona gra w play-off
7. Indykpol AZS Olsztyn – 46
8. PSG Stal Nysa – 43
9. MKS Ślepsk Malow Suwałki – 38
10. PGE Skra Bełchatów – 37
11. LUK Lublin – 34
12. GKS Katowice – 32
13. Barkom Każany Lwów – 27
14. Cuprum Lubin – 25
15. Cerrad Enea Czarni Radom – 14
16. BBTS Bielsko-Biała – 8.

 

Warto zaznaczyć, że Asseco Resovia, Jastrzębski Węgiel, Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle oraz MKS Ślepsk Malow Suwałki mają do rozegrania po cztery spotkania. Klubom PSG Stal Nysa oraz Barkom Każany Lwów pozostały natomiast już tylko dwa mecze; swą konfrontację z ostatniej kolejki rozegrały awansem.

 

Sześć drużyn pewnych gry w ćwierćfinale

 

Sześć czołowych drużyn ma już zapewniony awans do fazy play-off. W ostatnich kolejkach mogą jednak nastąpić spore przetasowania na czołowych miejscach, trudno więc na ten moment przewidzieć pary ćwierćfinałowe. Od pewnego czasu wydaje się, że już w pierwszej fazie play-off niechybnie dojdzie do szlagierowego starcia Projekt – ZAKSA, choć ostatnio z kędzierzynianami zrównał się punktami Trefl. Wydaje się jednak, że mająca jeden mecz do rozegrania więcej ZAKSA powinna utrzymać przewagę.

 

W czołowej trójce niewielkie różnice. Liderująca Asseco Resovia ma zaledwie dwa oczka przewagi nad trzecią Aluron CMC Wartą. Jurajscy Rycerze mają o jeden mecz mniej do rozegrania od jastrzębian i ekipy z Rzeszowa, ale - w przeciwieństwie do rywali - nie mają w planach żadnej drużyny z czołówki. Zagrają z Barkomem, walczącym o play-off Ślepskiem Malow Suwałki oraz z Cuprum.

 

W końcówce tej części sezonu dojdzie do kilku hitowych starć pomiędzy zespołami z Top 6 (Asseco Resovia – Jastrzębski Węgiel, Asseco Resovia – Trefl Gdańsk, Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel, Trefl Gdańsk – Projekt Warszawa)

Z kim czołowe drużyny zagrają w ostatnich kolejkach?

 

Asseco Resovia (62) – 4 mecze (PSG Stal Nysa - wyjazd, Jastrzębski Węgiel - dom (zaległy), Trefl Gdańsk - dom, GKS Katowice - wyjazd)

 

Jastrzębski Węgiel (61) – 4 mecze (PGE Skra Bełchatów - dom, Asseco Resovia - wyjazd (zaległy), Cerrad Enea Czarni Radom - wyjazd, Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - wyjazd)

 

Aluron CMC Warta Zawiercie (60) – 3 mecze (Barkom-Każany Lwów - dom, Ślepsk Malow Suwałki - wyjazd, Cuprum Lubin - dom)

 

Projekt Warszawa (54) – 3 mecze (BBTS Bielsko-Biała - wyjazd, PSG Stal Nysa - dom, Trefl Gdańsk - wyjazd)

 

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (52) – 4 mecze (Cerrad Enea Czarni Radom - wyjazd, Ślepsk Malow Suwałki - wyjazd (zaległy), GKS Katowice - dom, Jastrzębski Węgiel - dom)

 

Trefl Gdańsk (52) – 3 mecze (GKS Katowice - wyjazd, Asseco Resovia - wyjazd, Projekt Warszawa - dom).

 

Kto zagra w play-off?

 

Niezwykle interesująca będzie walka o dwa pozostałe miejsca w czołowej ósemce tabeli. Najlepszą sytuację wśród drużyn ze środka tabeli ma Indykpol AZS. Olsztynianie w poprzedniej kolejce wygrali 3:0 bardzo ważne wyjazdowe starcie ze Ślepskiem. Mają obecnie osiem punktów przewagi nad dziewiątą w tabeli drużyną z Suwałk, która ma do rozegrania jeden mecz więcej. W ostatnich meczach podopieczni Javiera Webera muszą postawić kropkę nad "i". Grają z Cuprum i PGE Skrą na wyjeździe oraz z Czarnymi u siebie – sprawa nie wydaje się więc szczególnie trudna.

 

Ósma w tabeli PSG Stal Nysa ma pięć punktów przewagi nad Ślepskiem, ale aż dwa mecze do rozegrania mniej! Sytuacja siatkarzy trenera Daniela Plińskiego nie jest łatwa, bo w ostatnich spotkaniach zagrają z Asseco Resovią i Projektem.

 

Czy w tej sytuacji swoją szansę wykorzysta ekipa z Suwałk? Ślepsk ma przed sobą dwa starcia z mocnymi rywalami na własnym terenie (ZAKSA, Aluron), ale też dwa mecze wyjazdowe, w których będzie faworytem (LUK, BBTS).

 

PGE Skra dała swym kibicom promyk nadziei, sensacyjnie ogrywając ZAKSĘ. Niby szanse na play-off nadal są, ale... Bełchatowianie mają sześć punktów straty do Stali, która ma jednak zdecydowanie lepszy bilans meczów (14 wygranych przy 10 Skry). Muszą więc wywalczyć w trzech meczach minimum siedem punktów, licząc na zerowy dorobek nysan, a przed nimi z punktem zaliczki jest jeszcze Ślepsk, który ma do rozegrania cztery mecze... Warto zaznaczyć, że Skra ma w planach wyjazd do Jastrzębia-Zdroju. Czy zdoła tam powtórzyć historię z Kędzierzyna-Koźla?

 

LUK Lublin właściwie stracił już szansę na grę w play-off. W pewnym momencie sezonu drużyna trenera Dariusza Daszkiewicza złapała właściwy rytm i wydawało się, że może wskoczyć do ósemki. Od początku lutego lublinianie przegrali jednak pięć spotkań z rzędu i nie zdobyli w nich nawet punktu; ostatnio ponieśli klęskę 0:3 z Barkomem.

 

Z kim zagrają w ostatnich kolejkach drużyny ze środka tabeli?

 

Indykpol AZS Olsztyn (46) – 3 mecze (Cuprum Lubin - wyjazd, PGE Skra Bełchatów - wyjazd, Cerrad Enea Czarni Radom - dom).

 

PSG Stal Nysa (43) – 2 mecze (Asseco Resovia - dom, Projekt Warszawa - wyjazd)

 

MKS Ślepsk Malow Suwałki (38) – 4 mecze (LUK Lublin - wyjazd, Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - dom (zaległy), Aluron CMC Warta Zawiercie - dom, BBTS Bielsko-Biała - wyjazd).

PGE Skra Bełchatów (37) – 3 mecze (Jastrzębski Węgiel - wyjazd, Indykpol AZS Olsztyn - dom, LUK Lublin - wyjazd)

 

LUK Lublin (34) – 3 mecze (Ślepsk Malow Suwałki - dom, Cuprum Lubin - wyjazd, PGE Skra Bełchatów - dom).

 

Kto spadnie z PlusLigi?

 

W dole tabeli sprawa wydaje się dosyć prosta. GKS, Barkom-Każany oraz Cuprum mają już zapewniony ekstraklasowy byt. Na przedostatnim miejscu w tabeli plasuje się ekipa Cerrad Enea Czarnych Radom, która ma sześć punktów przewagi nad BBTS Bielsko-Biała.

 

Bielszczanie liczą już właściwie chyba tylko na cud, choć w ostatnich kolejkach ekipa z Radomia ma trudnych rywali. Czarni podejmą ZAKSĘ i Jastrzębski Węgiel, ciężko więc będzie przerwać trwającą od grudnia 2021 roku serię porażek u siebie; na zakończenie sezonu zmierzą się z Indykpolem AZS na wyjeździe. Czy jednak BBTS jest w stanie ugrać coś w meczach z Projektem, Barkomem i Ślepskiem?

 

Z kim zagrają w ostatnich kolejkach drużyny z dołu tabeli?

 

GKS Katowice (32) – 3 mecze (Trefl Gdańsk - dom, Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - wyjazd, Asseco Resovia - dom)

 

Barkom-Każany Lwów (27) – 2 mecze (Aluron CMC Warta Zawiercie - wyjazd, BBTS Bielsko-Biała - dom)

 

Cuprum Lubin (25) – 3 mecze (Indykpol AZS Olsztyn - dom, LUK Lublin - dom, Aluron CMC Warta Zawiercie - wyjazd)

 

Cerrad Enea Czarni Radom (14) – 3 mecze (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - dom, Jastrzębski Węgiel - dom, Indykpol AZS Olsztyn - wyjazd)

 

BBTS Bielsko-Biała (8) – 3 mecze (Projekt Warszawa - dom, Barkom-Każany Lwów - wyjazd, Ślepsk Malow Suwałki - dom).

 

WYNIKI MECZÓW I TABELA PLUSLIGI

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie