Angielski kibic otrzymał trzyletni zakaz stadionowy za rasizm. "Przełomowe orzeczenie"

Piłka nożna
Angielski kibic otrzymał trzyletni zakaz stadionowy za rasizm. "Przełomowe orzeczenie"
fot. PAP
Angielski kibic otrzymał 3-letni zakaz stadionowy

Angielski kibic otrzymał 3-letni zakaz stadionowy za wysyłanie rasistowskich pogróżek w mediach społecznościowych pod adresem piłkarza Brentford, Ivana Toneya. Wyrok sądu w Newcastle jest pierwszym wydanym na mocy ustawy rządowej z roku 2022.

Antonio Neill napisał rasistowską wiadomość do Ivana Toneya na swoim koncie na Instagramie po tym, jak napastnik strzelił dwa gole przeciwko Brighton w meczu ekstraklasy angielskiej 14 października ubiegłego roku.

 

ZOBACZ TAKŻE: Manchester City nie poddaje się w walce o obronę tytułu

 

Brytyjska policja wyrok określiła jako "przełomowe orzeczenie".

 

Organy ścigania wyśledziły, że autorem postu jest 24-letni Neill, z Blyth, miasta w północnej Anglii. Oskarżony pojawił się 25 stycznia w sądzie magistrackim w Newcastle i przyznał się do wysłania obraźliwej wiadomości.

 

W poniedziałek otrzymał czteromiesięczny wyrok w zawieszeniu na dwa lata, a także trzyletni zakaz stadionowy, pierwszy wydany na mocy ustawy rządowej, która weszła w życie w 2022 roku. Nowe prawo rozszerzyło wachlarz wyroków wydawanych za przestępstwa z nienawiści w internecie, a kierowanych pod adresem osób związanych ze sportem.

 

- Jeśli zdecydujesz się być podłym i znęcać się nad innymi, robienie tego zza ekranu komputera lub telefonu nie oznacza, że ??pozostaniesz bezkarnym – powiedział Kim McGuinness, komisarz ds. policji i przestępczości z okręgu Northumbrii, w wydanym we wtorek oświadczeniu.

 

Nakaz zabrania Neillowi uczestniczenia w jakimkolwiek oficjalnym meczu piłki nożnej w Wielkiej Brytanii, a także dodatkowo uniemożliwia mu podróżowanie za granicę w celu oglądania międzynarodowych meczów towarzyskich, meczów kwalifikacyjnych i turniejów.

 

Władze Brentford oświadczyły, że klub ma nadzieję, że wyroki za nadużycia w internecie będą surowsze i wezwały firmy odpowiedzialne za media społecznościowe do usuwania wszystkich nienawistnych treści, aby ich platformy były bezpieczne dla wszystkich.

AA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie