Raków Częstochowa odwrócił losy spotkania

Raków odwrócił losy spotkania

Raków Częstochowa pokonał Cracovię 4:1 w meczu 25. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Gospodarze przegrywali, ale potrafili odwrócić losy spotkania.

Raków, który jeszcze nigdy nie wygrał meczu w ekstraklasie z Cracovią, rozpoczął bojowo i uzyskał sporą przewagę. Goście starali się szybko przerywać akcje miejscowych i już po kwadransie mieli na koncie trzy żółte kartki.

Schowani za podwójną gardą podopieczni trenera Jacka Zielińskiego czekali na swoją szansę, aby wyprowadzić cios i okazja nadarzyła się w 16. minucie. Michał Rakoczy odważnie ruszył w kierunku Stratosa Svarnasa, który wybijając piłkę trafił w zawodnika "Pasów" i ten znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem. Rakoczy, który w tym tygodniu otrzymał powołanie do reprezentacji U21, nie zmarnował szansy i strzelił swojego szóstego gola w tym sezonie. Połowę tych bramek zdobył w meczach z Rakowem, gdyż jesienią - gdy Cracovia wygrała u siebie 3:0 - dwukrotnie pokonał Vladana Kovacevica.

Raków powinien wyrównać w 20. minucie - Fran Tudor podał do Vladislavsa Gutkovskisa, ale ten z trzech metrów posłał piłkę nad poprzeczką.

Reprezentant Łotwy zrehabilitował się w 38. minucie. Znowu otrzymał znakomite podanie od Chorwata i tym razem mocnym strzałem pokonał Karola Niemczyckiego. Tudor zaliczył tym samym szóstą asystę w sezonie, a Gutkovskis siódme trafienie.

Po przerwie Raków kontynuował ofensywę. Groźny, ale niecelny strzał oddał Ivi Lopez. Potem kolejnej okazji nie wykorzystał Gutkovskis. Cracovia momentami broniła się w polu karnym całym zespołem.

W 59. minucie było już 2:1. Giannis Papanikolaou podał na prawe skrzydło do Tudora, a ten posłał piłkę w pole karne, gdzie Bartosz Nowak strzałem z kilku metrów nie dał szans Niemczyckiemu.

Chwilę później Ivi Lopez został sfaulowany przed polem karnym. Hiszpan ustawił piłkę i pięknym strzałem w górny róg posłał ją do siatki.

W 82. minucie Paweł Jaroszyński sfaulował w polu karnym wprowadzonego chwilę wcześniej Marcina Cebulę, który pewnym strzałem wykorzystał "jedenastkę". Pomocnik Rakowa poprzednio na listę strzelców w meczu ekstraklasy wpisał się 12 września 2021 w meczu z Lechem Poznań.

Raków zaliczył 18 kolejny mecz ligowy bez porażki, odniósł piąte zwycięstwo z rzędu i utrzymał dziewięciopunktową przewagę nad drugą w tabeli Legią, z którą zmierzy się w następnej kolejce w Warszawie.

Raków Częstochowa - Cracovia Kraków 4:1 (1:1)

Bramki: Vladislavs Gutkovskis 38, Bartosz Nowak 59, Ivi Lopez 65, Marcin Cebula 84 (rz.k.) - Michał Rakoczy 16.

Raków Częstochowa: Vladan Kovacevic - Stratos Svarnas, Zoran Arsenic, Milan Rundic - Fran Tudor, Giannis Papanikolaou, Władysław Koczerhin (81. Mateusz Wdowiak), Jean Carlos (87. Patryk Kun) - Bartosz Nowak (75. Gustav Berggren), Vladislavs Gutkovskis (81. Sebastian Musiolik), Ivi Lopez (81. Marcin Cebula).

Cracovia: Karol Niemczycki - Jakub Jugas, Arttu Hoskonen, Virgil Ghita - Cornel Rapa (72. Paweł Jaroszyński), Takuto Oshima (66. Jewhen Konoplanka), Jani Atanasov, Otar Kakabadze - Benjamin Kallman (77. Mateusz Bochnak), Patryk Makuch, Michał Rakoczy (66. Karol Knap).

Żółte kartki: Benjamin Kallman, Jani Atanasov, Takuto Oshima, Patryk Makuch, Paweł Jaroszyński, Jakub Jugas.

Czerwona kartka: Jani Atanasov 89.

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów: 5 370.