Siatkarki Developresu postraszyły giganta! Emocjonujące starcie w Stambule

Siatkarki Developresu Rzeszów przegrały na wyjeździe z Eczacibasi Dynavit Stambuł 2:3 i odpadły z rozgrywek CEV Champions League.

W rewanżowym meczu ćwierćfinałowym Ligi Mistrzyń siatkarki Eczacibasi Dynavit Stambuł pokonały Developres Rzeszów 3:2. W pierwszym spotkaniu drużyna ze Stambułu wygrała 3:1 i to ona awansowała do półfinału, w którym zmierzy się z włoską ekipą Igor Gorgonzola Novara.

Skazywane na porażkę rzeszowianki efektownie rozpoczęły to spotkanie (0:3, 1:7). Dobrze prezentowały się w polu zagrywki, a w ataku punktowała Gabriela Orvosova. W efekcie, w środkowej części seta przyjezdne miały już wyraźną przewagę (8:17). Siatkarki Eczacibasi włączyły się do gry, poprawiły grę w obronie, skuteczność w ataku i zmniejszyły straty (15:19). Końcówka należała jednak do zawodniczek Developresu, które utrzymały przewagę (20:25).

Druga odsłona od początku toczyła się przy przewadze Eczacibasi, choć rzeszowianki kilka razy odrabiały straty (10:10, 12:12). W środkowej części seta skuteczne w ataku gospodynie przejęły inicjatywę (19:14), ale wicemistrzynie Polski nie rezygnowały i w końcówce zmniejszyły straty (21:19). Kluczowe akcje padły jednak łupem Eczacibasi. Maja Ognjenović błysnęła w polu serwisowym, a Irina Woronkowa zamknęła seta skutecznym atakiem (25:19).

W trzecim secie, po wyrównanym początku (6:6), poszła seria gospodyń, zwieńczona asem Hande Baladin (10:6). Później siatkarki Eczacibasi odskoczyły na pięć oczek (14:9), ale rzeszowianki nie poddały się. Ruszyły do odrabiania strat, w czym ważną rolę odegrała zagrywka. Asami popisały się Ann Kalandadze (15:11), Weronika Szlagowska (18:17) i Anna Obiała (21:20). Końcówka przyniosła sporo emocji, a zaciętą partię rozstrzygnęła rywalizacja na przewagi. Wynik na 24:26 ustaliła Obiała skutecznym atakiem ze środka.

Początek czwartej odsłony również przyniósł wyrównaną walkę obu zespołów. Wynik oscylował wokół remisu do stanu 13:13. Później jednak gospodynie popisały się punktową serią (18:13), jak się później okazało, ważną dla losów seta. Rzeszowianki nie były już w stanie odrobić strat, a drużyna ze Stambułu spokojnie zmierzała po wygraną. Przyjezdne obroniły trzy piłki setowe, ale Saliha Sahin skutecznym atakiem przypieczętowała zwycięstwo w secie (25:21) i w tej ćwierćfinałowej rywalizacji.

Tie-break nie miał już właściwie charakter towarzyski. Obaj trenerzy dali szansę kilku rezerwowym siatkarkom. Przy zmianie stron gospodynie prowadziły 8:5. W drugiej części seta jeszcze powiększyły przewagę. Saliha Sahin asem serwisowym dała Eczacibasi piłkę meczową (14:7), a Tijana Bosković skutecznym atakiem zakończyła mecz (15:8).

Skrót meczu Eczacibasi - Developres:

Najwięcej punktów: Tijana Boskovic (30), Irina Woronkowa (16), Sinead Jack-Kisal (14) – Eczacibasi; Gabriela Orvosova (21), Ann Kalandadze (17), Magdalena Jurczyk (12), Weronika Szlagowska (11) – Developres. Gospodynie były skuteczniejsze w ataku (46%–39%), lepiej punktowały blokiem (18–12), a rzeszowianki zagrywką (5–10). MVP: Tijana Boskovic (25/52 = 48% skuteczności w ataku + 1 as + 4 bloki).

Eczacibasi: Maja Ognjenovic, Irina Woronkowa, Yesemin Gueveli, Tijana Boskovic, Hande Baladin, Sinead Jack-Kisal – Simge Aköz (libero) oraz Yaprak Erkek, Saliha Sahin, Beyza Arici, Elif Sahin. Trener: Ferhat Akbas.
Developres: Anna Obiała, Katarzyna Wenerska, Ann Kalandadze, Magdalena Jurczyk, Gabriela Orvosova, Jelena Blagojević – Aleksandra Szczygłowska (libero) oraz Izabella Rapacz, Weronika Szlagowska, Julia Bińczycka, Daria Przybyła (libero), Katarzyna Bagrowska. Trener: Stéphane Antiga.

Wyniki meczów ćwierćfinałowych LM siatkarek 2023:

2023-03-21: Vero Volley Mediolan – VakifBank Stambuł 2:3 (25:18, 22:25, 25:22, 21:25, 11:15)
/pierwszy mecz – 0:3; awans – VakifBank.
2023-03-22: Igor Gorgonzola Novara – MTV Allianz Stuttgart 3:0 (25:18, 25:19, 25:21)
/pierwszy mecz – 3:1; awans – Igor Gorgonzola Novara.
2023-03-23: Eczacibasi Dynavit Stambuł – Developres Rzeszów 3:2 (20:25, 25:19, 24:26, 25:21, 15:8)
/pierwszy mecz – 3:1; awans – Eczacibasi.
2023-03-23: A. Carraro Imoco Conegliano – Fenerbahce Opet Stambuł (czwartek, godzina 20.20; transmisja – Polsat Sport Premium 5).

/pierwszy mecz – 0:3.