Młodzi piłkarze zawieszeni na trzy lata. Doniósł na nich klubowy kolega

Piłka nożna
Młodzi piłkarze zawieszeni na trzy lata. Doniósł na nich klubowy kolega
Fot. Cyfrasport
Młodzi słowaccy piłkarze zostali zawieszeni za próbę ustawienia meczu drużyn juniorskich

Dwaj młodzi piłkarze zostali zdyskwalifikowani na trzy lata za próbę ustawienia meczu... ligi juniorów. Wpadli, ponieważ doniósł na nich kolega z drużyny.

Do zdarzenia doszło 21 maja 2022 roku, podczas spotkania FC Petrżalka - FC Koszyce w rozgrywkach słowackiej młodzieżowej pierwszej ligi U-19. Pomocnik Christopher Jozef Tvrdik i obrońca Larion Menyhart (obaj występujący wówczas w Petrżalce) mieli namawiać klubowego kolegę do wejścia w spółkę i pomoc w ustawieniu wyniku spotkania. Zawodnicy, którzy obstawili mecz u bukmachera, oferowali partnerowi z zespołu udział przy podziale wygranych pieniędzy.

 

ZOBACZ TAKŻE: Szokujące słowa byłego reprezentanta Rosji. "Wszystkie mecze MŚ 2018 były ustawione"

 

- Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego mogliśmy ponad wszelką wątpliwość ustalić próbę ustawienia meczu piłkarskiego. Obaj zawodnicy, którzy dopuścili się tego czynu, w trakcie czynności procesowych przyznali się do winy i wyrazili skruchę - poinformował w rozmowie z dziennikiem "Novy Cas" Petr Mihal, przedstawiciel Komisji Dyscyplinarnej Słowackiego Związku Piłki Nożnej.

 

Tvrdik i Menyhart zostali zawieszeni na trzy lata. Obu piłkarzom przysługuje prawo do odwołania się od tej decyzji.

 

- Długość orzeczonych kar ma być nie tylko nauczką dla zawodników, którzy dopuścili się próbu kupczenia meczem, ale i przestrogą dla tych, którzy chcieliby to zrobić w przyszłości. Komisji przysługiwało prawo do zawieszenia Tvrdika i Menyharta na znacznie dłuższy okres, ale wzięto pod uwagę okoliczności łagodzące, którymi były przyznanie się piłkarzy do winy, wyrażenie skruchy oraz ich młody wiek - dodał Mihal.

 

Przedstawiciel Komisji Dyscyplinarnej Słowackiego Związku Piłki Nożnej wyraził jednocześnie zaniepokojenie, że do prób ustawiania spotkań piłkarskich dochodzi już w rozgrywkach młodzieżowych.

 

- Szczerze wierzę, że był to pierwszy i zarazem ostatni taki przypadek w juniorskim futbolu. Przywiązujemy dużą wagę do profilaktyki w tej kwestii, przed sezonem 2022/2023 wszyscy zawodnicy ze wszystkich klubów przeszli szkolenia w temacie uczciwości i mamy nadzieję, że podobne sceny już się nie powtórzą. Jednocześnie chcielibyśmy docenić godną pochwały postawę klubowego kolegi zawieszonych zawodników, który odmówił pomocy w ustawieniu meczu, choć miał za to obiecaną naprawdę pokaźną kwotę. Doceniamy również postawę klubu FC Petrżalka, który jeszcze przed decyzją Związku zawiesił obu piłkarzy do czasu wyjaśnienia sprawy i zaoferował pełną pomoc w czynnościach procesowych Komisji Dyscyplinarnej.

 

Mecz FC Petrżalka - FC Koszyce w młodzieżowej pierwszej lidze U-19 zakończył się wygraną zespołu z Koszyc 4:0.

RI, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie