Puchar Świata we florecie kobiet bez zmian. Rosyjskie zawodniczki wystąpią na specjalnych zasadach

Inne
Puchar Świata we florecie kobiet bez zmian. Rosyjskie zawodniczki wystąpią na specjalnych zasadach
fot. PAP
Zwody w Poznaniu bez zmian

Polski Związek Szermierczy podtrzymuje zamiar organizacji Pucharu Świata we florecie kobiet w Poznaniu przy respektowaniu zasad dopuszczania zawodników Rosji i Białorusi do udziału w zawodach przewidzianych w rekomendacji MKOl - głosi komunikat polskiej federacji.

Stanowisko PZSzerm. zostało uzgodnione z ministrem ds. sportu i turystyki Rzeczpospolitej Polskiej. Zawody, zaplanowane na 21-23 kwietnia, zaliczane są do kwalifikacji olimpijskich.

 

ZOBACZ TAKŻE: Duńczycy sprzeciwili się występom rosyjskich zawodników. Zawody w Kopenhadze odwołane!

 

Zgodnie z rekomendacjami MKOl 28 marca 2023 roku organizator zawodów, czyli w tym przypadku Polski Związek Szermierczy i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, zastrzega prawo ścisłej kontroli spełnienia przez zawodników obu tych krajów wszystkich wymienionych tam kryteriów. W celu realizacji takiej kontroli zawodnicy i personel pomocniczy legitymujący się paszportem rosyjskim lub białoruskim będą zobowiązani do przedstawienia pisemnego oświadczenia, w którym zadeklarują, że:

 

- nie popierają wojny w Ukrainie, która jest rażącym złamaniem prawa międzynarodowego i traktatów międzynarodowych

 

- spełniają warunki neutralności, tj. nie są związani z reżimem Władimira Putina, w stosunku do którego Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania jako osoby podejrzanej o dokonanie zbrodni wojennych w Ukrainie

 

- nie są żołnierzami lub nie są zatrudnieni w rosyjskich lub białoruskich wojskowych lub narodowych organach bezpieczeństwa.

 

- niedozwolone są flagi, hymny, barwy narodowe lub jakiekolwiek inne oznaki identyfikacyjne Rosji i Białorusi prezentowane w czasie zawodów w Poznaniu, włączając w to całą halę sportową.

 

Nie będą zaproszeni ani akredytowani na zawodach w Poznaniu żadni oficjalni przedstawiciele państwa lub rządu rosyjskiego.

 

"FIE przedstawi oficjalne stanowisko stwierdzające, że zalecenia dla międzynarodowych federacji i organizatorów międzynarodowych imprez sportowych dotyczące udziału sportowców z rosyjskim lub białoruskim paszportem w międzynarodowych zawodach ogłoszone przez MKOl zastępują regulacje uchwalone przez Międzynarodową Federację Szermierczą (FIE) przez Nadzwyczajny Kongres 10 marca 2023 r." - głosi komunikat sygnowany przez Tadeusza Tomaszewskiego prezesa Polskiego Związku Szermierczego.

DK, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie