Sensacyjne doniesienia! Roman Abramowicz finansował potajemnie holenderski klub

Piłka nożna
Sensacyjne doniesienia! Roman Abramowicz finansował potajemnie holenderski klub
fot. PAP
Roman Abramowicz

Rosyjski oligarcha i były właściciel klubu Chelsea Londyn Roman Abramowicz potajemnie sponsorował przez wiele lat holenderski klub Vitesse Arnhem, wynika z ustaleń dziennikarzy brytyjskiego dziennika “The Guardian”.

Według gazety holenderski klub, którego graczem jest polski pomocnik Kacper Kozłowski, miał być wspierany finansowo przez Abramowicza za pośrednictwem przedsiębiorców z kręgu rosyjskiego oligarchy.

 

ZOBACZ TAKŻE: Kontuzja polskiego piłkarza. Będzie pauzował przez kilka tygodni 

 

Abramowicz uchodzący za przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina, został objęty w marcu 2022 r. sankcjami przez kraje Zachodu w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.

 

Niebawem Rosjanin ogłosił sprzedaż Chelsea. W maju 2022 r., czyli po 19 latach rządów Abramowicza w londyńskim klubie, nowym właścicielem Chelsea zostało amerykańskie konsorcjum Todd Boehly/Clearlake Capital.

 

“The Guardian” podał, że z dokumentów wykradzionych przez hakerów cypryjskiej spółce MeritServus wynika, że Abramowicz inwestował w Vitesse co najmniej od 2010 r., przekazując holenderskiemu klubowi wielomilionowe środki w ramach pożyczek.

 

Gazeta twierdzi, że pieniądze skierowane przez byłego właściciela Chelsea na rzecz Vitesse Arnhem opiewają na co najmniej 117 mln euro. Odnotowuje, że rosyjski miliarder zaprzecza, jakoby miał wspierać holenderski klub.

 

Dziennik przypomniał jednak, że osoby kierujące w ostatnich latach Vitesse to przedsiębiorcy z bliskiego otoczenia Abramowicza, m.in. gruziński biznesmen Merab Jordania oraz rosyjski inwestor Aleksandr Czigirinski.

 

Zdaniem gazety potwierdzeniem bliskich relacji pomiędzy Chelsea a Vitesse było też regularne wypożyczanie z angielskiego klubu do holenderskiej drużyny niektórych zawodników. Wśród nich był m.in. Mason Mount oraz Nemanja Matic.

 

W styczniu br. “The Guardian” w oparciu o wykradzione przez hakerów dokumenty poinformował, że Abramowicz przed rosyjską inwazją na Ukrainę przeniósł aktywa o wartości kilku miliardów dolarów na siódemkę swoich dzieci, aby w ten sposób uniknąć ich zamrożenia.

 

Gazeta ustaliła, że dziesięć tajnych trustów ustanowionych na Cyprze i Jersey, których dotychczas beneficjentem był Abramowicz, należy obecnie do dzieci rosyjskiego oligarchy. Ich wartość to co najmniej 4 mld dolarów. 

psz, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie