Mieszkańcy nie chcą igrzysk. Zadecyduje referendum?

Zimowe
Mieszkańcy nie chcą igrzysk. Zadecyduje referendum?
fot. PAP
Kto zorganizuje igrzyska w 2030 roku?

Nowy sondaż wykazał, że prawie połowa mieszkańców Sapporo nie chce, aby to japońskie miasto było gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2030 roku. Kandydaturę czeka zapewne test przy urnie referendalnej.

Sprawę utrudnia dodatkowo decyzja Japońskiego Komitetu Olimpijskiego, który w grudniu postanowił wstrzymać poparcie dla tej kandydatury w związku z toczącym się śledztwem w sprawie domniemanej korupcji związanej z organizacją igrzysk olimpijskich w Tokio 2020.

 

Wiele wyjaśnią wyznaczone na 9 kwietnia wybory burmistrza tego największego miasta na wyspie Hokkaido. Jeżeli urzędujący Katsushiro Akimoto wybrany zostanie na kolejną kadencję, to kandydatura dostanie silne wsparcie. Pozostali kandydaci, Kaoru Takano i Hideo Kibata, są za tym, aby miasto wycofało się z wyścigu o prawa do tej imprezy.

 

Takano uważa, że "miliardy" wydane na igrzyska powinny zostać przeznaczone na opiekę społeczną, opiekę zdrowotną i lepsze odśnieżanie, podczas gdy Kibata jest wspierany przez japońskich komunistów i stawia również na opiekę zdrowotną.

 

W ankiecie przeprowadzonej przez wysokonakładową gazetę "Asahi Shimbun" 47 procent respondentów opowiedziało się za zakończeniem procesu kandydowania, a 38 proc. chce, aby go utrzymać. Z kolei 56 proc. czytelników stwierdziło, że rozważy stanowisko kogo wskazać na burmistrza w dniu wyborów. Jednak 33 proc. uczestników badania stwierdziło, że status kandydatury olimpijskiej nie ma na nich wpływu.

 

Większość mieszkańców uważa, że władze powinny przeprowadzić referendum w sprawie tego, czy Sapporo powinno być gospodarzem igrzysk olimpijskich. 79 proc. respondentów głosowało za tym pomysłem, a tylko dziewięć procent było przeciwnych.

 

Szwajcaria i Szwecja są wśród krajów zainteresowanych organizacją tej imprezy. Kanadyjskie Vancouver przystąpiło do wyścigu, ale rząd Kolumbii Brytyjskiej ogłosił, że nie sfinansuje oferty.

 

Amerykanie z Salt Lake City nie wykluczają organizacji igrzysk 2030, ale woleliby zorganizować olimpiadę w 2034 roku, aby uniknąć bliskości terminów z letnimi igrzyskami w Los Angeles 2028.

 

W grudniu 2022 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski odłożył plany potwierdzenia gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich 2030 na sesji w Bombaju z powodu problemów z kilkoma zainteresowanymi stronami.

psl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie