Nagroda UEFA dla Polski! To pierwsza taka drużyna w Europie

Piłka nożna
Nagroda UEFA dla Polski! To pierwsza taka drużyna w Europie
fot. Amp Futbol Polska
Amp Futbol Polska stworzyła pierwszą kobiecą drużynę w Europie.

Europejska Unia Piłkarska przyznała nagrodę UEFA Grassroots stowarzyszeniu Amp Futbol Polska za stworzenie pierwszej w Europie drużyny kobiet. Obecnie jest do niej zapisanych kilkanaście zawodniczek, które trenują co miesiąc na dwudniowych obozach. Nagroda UEFA dla Amp Futbol Polska za stworzenie pierwszej kobiecej drużyny w Europie.

Projekt Amp Futbol Polska ruszył przy współpracy Polskiego Związku Piłki Nożnej w 2022 roku. W marcu zorganizowano pierwszą międzynarodową imprezę kobiecego amp futbolu - zgrupowanie, podczas którego razem z Polkami trenowały piłkarki z innych krajów.

 

Zobacz także: Polak triumfatorem Nagrody Puskasa!

 

– Na ostatnim zgrupowaniu świętowaliśmy rok istnienia. Pomysł pojawił się podczas mistrzostw Europy w Krakowie w 2021 roku, na które zaprosiliśmy różnych gości z zagranicy. Miałem okazję porozmawiać z człowiekiem, który rozwija kobiecy amp futbol w USA. Namówił mnie, żeby spróbować zrobić to samo w Polsce. Jeszcze przed półfinałem odbyła się prezentacja dwóch dziewczyn, które do udziału w projekcie zachęcił jego obecny koordynator Łukasz Matusik – relacjonował w rozmowie z PAP prezes Amp Futbol Mateusz Widłak.

 

Jak dodał, ugruntowana pozycja męskiej reprezentacji ułatwiła nieco nabór do drużyny kobiet.

 

– Poszło to zdecydowanie szybciej, niż z mężczyznami. Spodziewałem się, że będzie to trwało dłużej, ale szybko pojawiła się fajna energia. Marzy nam się pierwszy oficjalny mecz, a w przyszłości - mistrzostwa świata. Na razie na całym świecie takich drużyn jak nasza jest kilkanaście, w Europie jesteśmy jedyni, ale jestem pewien, że niebawem dołączą kolejne – powiedział Widłak.

 

 

Do nagrody UEFA projekt został zgłoszony przez PZPN. UEFA o wyróżnieniu poinformowała zainteresowanych już kilkanaście dni wcześniej, ale ogłoszono to w środę. Oficjalne przekazanie nagrody nastąpi podczas majowej gali w Szwajcarii.

 

UEFA przyznaje po trzy nagrody w różnych kategoriach. W swojej - "najlepsza inicjatywa dla niepełnosprawnych" - Amp Futbol Polska otrzymał tę najcenniejszą, czyli złotą.

 

"To kolejny etap rozwijającego się z sukcesem amp futbolu w Polsce" – napisano na oficjalnej stronie internetowej UEFA.

 

 

W lutym br. nagrodę Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) za najładniejszą bramkę roku otrzymał reprezentant Polski w amp futbolu Marcin Oleksy.

 

W przeszłości złotą nagrodę UEFA Grassroots przyznano m.in. w 2019 roku klubowi AKS Zły za promowanie równości i zapewnienie powszechnego dostępu do futbolu oraz rok później projektowi kulturalno-sportowemu "Etnoliga", organizującemu rozgrywki dla imigrantów, wspierającemu uchodźców, środowiska LGBT+ i inne nieuprzywilejowane grupy.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie