Znamy finalistów turnieju ATP w Monte Carlo

Holger Rune zagra w finale turnieju ATP w Monte Carlo

Andriej Rublow i Holger Rune zagrają w finale tenisowego turnieju ATP Masters 1000 w Monte Carlo (pula nagród 5,8 mln euro). Rosjanin pokonał w sobotę Amerykanina Taylora Fritza 5:7, 6:1, 6:3, a Duńczyk - Włocha Jannika Sinnera 1:6, 7:5, 7:5.

Rublow przegrał pierwszego seta z Fritzem, który pokonał go w poprzednich trzech pojedynkach - wszystkie odbyły się w turniejach tej samej rangi (Paryż w 2021 i Indian Wells oraz Cincinnati w 2022 roku).

Rosjanin doprowadził w drugiej partii do wyrównania, a w trakcie trzeciej zaczął padać deszcz i zawodnicy zeszli z kortu na blisko dwie godziny.

"Bardzo trudno grało mi się z Taylorem, bo przegrałem z nim ostatnie trzy mecze. Mentalnie jest mi się po prostu ciężko z nim mierzyć. Ale z czasem zacząłem mieć poczucie, że nie jestem bez szans. Rozegraliśmy świetny pojedynek i udało mi się wygrać" - powiedział rozstawiony z numerem piątym Rublow.

Fritz (nr 8.) rundę wcześniej wyeliminował broniącego tytułu Greka Stefanosa Tsitsipasa.

Później po raz drugi w karierze do finału imprezy rangi Masters 1000 awansował 19-letni, rozstawiony z "szóstką" Rune, który okazał się lepszy od Sinnera (nr 7.). Włoch wyeliminował w 1/8 finału Huberta Hurkacza.

Sinner rozpoczął zdecydowanie pewniej, wygrywając pierwszego seta w niewiele ponad pół godziny. W drugim, gdy Rune prowadził 3:0, mecz także trzeba było przerwać ze względu na opady deszczu. Duńczyk lepiej poradził sobie po pauzie i doprowadził do stanu 5:2 i 30-0, ale tenisiście z Italii udało się doprowadzić do wyrównania (5:5). Rune tracił panowanie nad nerwami, wyładowywał napięcie na sędzim i kibicach, ale zdołał jednak wygrać seta.

Trzecia partia była zacięta, ale ostatecznie po trwającym prawie trzy godziny meczu Duńczyk pokonał o dwa lata starszego rywala i został pierwszym nastolatkiem w finale imprezy w Monako od 2006 roku, kiedy udało się to Hiszpanowi Rafaelowi Nadalowi.

Rublow powalczy w niedzielę o 13. tytuł w karierze, Rune wygrał dotychczas trzy finały - wszystkie w ubiegłym roku.