Norwegowie zawalczą o zachowanie olimpijskiego obiektu w kalendarzu FIS. "Wielkie nieporozumienie"

Zimowe
Norwegowie zawalczą o zachowanie olimpijskiego obiektu w kalendarzu FIS. "Wielkie nieporozumienie"
fot. PAP
Robert Johannson uważa, że nieobecność skoczni w Lillehammer w przyszłym sezonie jest wielkim nieporozumieniem

Wiadomość o wycofaniu Lillehammer we wstępnym kalendarzu FIS poruszyła norweskich organizatorów Pucharu Świata, którzy zapowiedzieli walkę do końca o przywrócenie skoczni do cyklu i uratowanie formatu turnieju Raw Air, rozgrywanego na czterech obiektach.

- Rozumiem, że do kalendarza powraca skocznia w Trondheim, ponieważ została zmodernizowana i z powodu prac wykończeniowych nie wchodziła w tegoroczny Raw Air, lecz teraz brak w przyszłym sezonie Lillehammer jest wielkim nieporozumieniem. Raw Air był od początku rozgrywany na czterech skoczniach i taka jest koncepcja tego turnieju - powiedział reprezentant Norwegii Robert Johansson, mieszkający w Lillehammer.

 

ZOBACZ TAKŻE: "Miała sparaliżowaną całą jedną stronę ciała". Dawid Kubacki o sytuacji zdrowotnej swojej żony

 

Również działacze z tego miasta nie rozumieją decyzji FIS i sądzą, że jest efektem zamieszania ze zbyt dużymi opadami śniegu podczas Raw Air w marcu w tym roku.

 

- Było to jednak wydarzenie okazjonalne i nie powinno wpłynąć na usunięcie naszej skoczni z kalendarza. To zbyt drakońska kara. Będziemy więc walczyć o zmianę tej decyzji do ostatecznego zatwierdzenia kalendarza 24 maja - powiedział Per Olav Andersen kanałowi telewizji NRK.

 

Według NRK sytuacja z marca, kiedy zabrakło osób do ubijania śniegu na zeskoku, co spowodowało opóźnienia, wydaje się jednak być najważniejszym powodem decyzji FIS.

 

Dyrektor PŚ w skokach Sandro Pertile nie potwierdził tego, lecz powiedział na antenie NRK, że organizatorzy konkursów w Lillehammer nie osiągnęli poziomu PŚ. "Muszą zrozumieć, że nie wykonali zadania, lecz w dalszym ciągu Lillehammer ma szansę na powrót. Jednak musimy być pewni odpowiedniego standardu zawodów” - wyjaśnił.

 

Raw Air, nazywany norweskim turniejem czterech skoczni, rozgrywany jest od 2017 roku w Oslo, Lillehammer, Trondheim i Vikersund. W ubiugłym sezonie z powodu modernizacji skoczni w Trondheim i mistrzostw świata w lotach w Vikersund rozegrany został tylko w Oslo i Lillehammer.

 

- Teraz wygląda na to, że następny Raw Air zostamie amputowany do turnieju trzech skoczni, a nie, jak przez wiele lat planowaliśmy i byliśmy z tego dumni, czterech - dodał Johansson.

MSZ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie