Walka o medale rozpoczęta! Siatkarki z Łodzi zrobiły pierwszy krok w stronę podium

Siatkarki BKS Bostik Bielsko-Biała Julia Nowicka i Paulina Majkowska oraz Aleksandra Kazała z Grot Budowlanych Łódź podczas pierwszego meczu o brązowy medal mistrzostw Polski.

W pierwszym spotkaniu o trzecie miejsce w Tauron Lidze siatkarki BKS Bostik Bielsko-Biała przegrały z Grot Budowlanymi Łódź 1:3. Rywalizacja toczy się do trzech zwycięstw, a mecz numer dwa ma zostać rozegrany w sobotę 6 maja w Łodzi.

Pierwsze starcie o brązowy medal Tauron Ligi lepiej rozpoczęły siatkarki z Bielska-Białej (8:5), ale przyjezdne błyskawicznie odrobiły straty. Gra się wyrównała i wynik długo oscylował wokół remisu. W końcówce łodzianki odskoczyły na trzy oczka (19:22). Siatkarki BKS jeszcze złapały kontakt (22:23), ale w dwóch kolejnych akcjach popełniły błędy w ataku (22:25). Właśnie spora ilość błędów własnych przesądziła o porażce gospodyń w tym secie.

W drugiej odsłonie przewagę uzyskały siatkarki BKS Bostik. Ich mocną bronią stała się zagrywka. Asami popisały się Majka Szczepańska-Pogoda (9:6), Martyna Borowczak (13:7), Julia Nowicka (17:13) i Nikola Abramajtys (20:16), której seria w polu serwisowym właściwie rozstrzygnęła seta. Wynik na 25:17 ustaliła skutecznym atakiem Borowczak.

Po wyrównanym początku trzeciego seta (9:9), przewagę uzyskały gospodynie (14:11, 16:13). Jeszcze w końcówce miały minimalną zaliczkę; łodzianki zdołały jednak wyrównać (21:21), a kluczowe fragmenty seta przyniosły sporo emocji. Po ataku Pauliny Damaske gospodynie pierwsze miały piłkę setową (24:23), ale atak Melis Durul rozpoczął rywalizację na przewagi. Wojnę nerwów wygrały siatkarki Budowlanych, a ostatni punkt wywalczyła Aleksandra Kazała (26:28).

Czwarta partia to mocne otwarcie przyjezdnych (0:4), ale bielszczanki szybko odrobiły straty (5:5). W środkowej części seta przewagę miały siatkarki Grot Budowlanych, ale rywalki do pewnego momentu trzymały kontakt (15:16). W końcówce lepsze były jednak łodzianki. Błąd rywalek dał im piłkę meczową (19:24), a spotkanie zakończyła długa wymiana i atak Moniki Fedusio (20:25).

Najwięcej punktów: Martyna Borowczak (18), Paulina Damaske (17), Majka Szczepańska-Pogoda (15), Paulina Majkowska (13) – BKS; Melis Durul (21), Aleksandra Kazała (14), Monika Fedusio (13) – Budowlani. MVP: Ewelina Polak.

BKS Bostik Bielsko-Biała – Grot Budowlani Łódź 1:3 (22:25, 25:17, 26:28, 20:25)

BKS: Julia Nowicka, Paulina Damaske, Dominika Pierzchała, Majka Szczepańska-Pogoda, Martyna Borowczak, Paulina Majkowska – Agata Nowak (libero) oraz Julia Mazur (libero), Karina Chmielewska, Nikola Abramajtys. Trener: Bartłomiej Piekarczyk.
Budowlani: Małgorzata Lisiak, Melis Durul, Aleksandra Kazała, Dominika Sobolska-Tarasova, Ewelina Polak, Monika Fedusio – Justyna Łysiak (libero) oraz Martyna Łazowska, Justyna Kędziora, Julia Kąkol. Trener: Maciej Biernat.

Wyniki meczów o 3. miejsce w Tauron Lidze:

Stan rywalizacji play-off (do trzech zwycięstw) 1—0 dla Grot Budowlanych

2023-05-02: BKS Bostik Bielsko-Biała – Grot Budowlani Łódź 1:3 (22:25, 25:17, 26:28, 20:25)
2023-05-06: Grot Budowlani Łódź – BKS Bostik Bielsko-Biała (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-05-09: BKS Bostik Bielsko-Biała – Grot Budowlani Łódź (wtorek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-05-12: Grot Budowlani Łódź – BKS Bostik Bielsko-Biała (piątek, godzina 17.30) /ewentualnie
2023-05-16: BKS Bostik Bielsko-Biała – Grot Budowlani Łódź (wtorek, godzina 17.30) /ewentualnie.