Semeniuk i Leon o krok od mistrzostwa! Perugia górą w trzecim meczu finału

Perugia prowadzi w finałowej rywalizacji w Serie A1.

Sir Susa Vim Perugia wygrała z Mint Vero Volley Monza 3:1 w trzecim meczu finału ligi włoskiej siatkarzy. W rywalizacji do trzech zwycięstw jest 2—1 dla Perugii, która kolejne spotkanie rozegra na wyjeździe. Kamil Semeniuk rozegrał cały mecz, a Wilfredo Leon, mimo udanego występu w poprzednim starciu, tym razem pojawił się na boisku dopiero w końcówce trzeciego seta.

Siatkarze Perugii szybko zaczęli budować przewagę w pierwszym secie (8:5, 13:8). Ich mocną bronią była zagrywka, lepiej od rywali prezentowali się również w bloku. W końcówce dwa asy serwisowe dołożył Kamil Semeniuk (20:12), a jednostronną partię zamknął blokiem Wassim Ben Tara (25:15).

W drugiej odsłonie gospodarze odskoczyli po serii dobrych zagrywek Semeniuka (12:7). Dalsza część seta toczyła się przy przewadze siatkarzy Perugii, którzy nadal lepiej prezentowali się w polu serwisowym i mieli przewagę w ataku. Dobre zawody rozgrywał Oleg Płotnicki, a w ostatniej akcji seta Semeniuk obił blok rywali (25:18).

Po wyrównanym początku trzeciego seta (10:10), siatkarze Perugii odskoczyli na dwa oczka po asie Płotnickiego (12:10), a później na trzy (17:14). Monza próbowała ryzykować w polu serwisowym, popełniała sporo błędów, ale gdy asa posłał Gianluca Galassi, straty zostały odrobione (18:18). W końcówce goście uzyskali przewagę (20:22), a na boisku pojawił się Wilfredo Leon. Monza miała piłkę setową przy stanie 22:24, ale gospodarze doprowadzili do gry na przewagi. W niej jednak Stephen Maar skutecznie zaatakował, a później posłał asa po taśmie (24:26).

Perugia uzyskała wyraźną przewagę w pierwszych akcjach kolejnej partii (3:0, 6:2), ale przeciwnicy szybko złapali kontakt. Obie ekipy toczyły zaciętą walkę, gospodarze utrzymywali jednak przewagę. W ważnym momencie atak skończył Leon, który powędrował w pole zagrywki i dołożył dwa asy (23:17). Serwis rywali w siatkę oznaczał piłkę meczową (24:18), a Wassim Ben Tara zamknął to spotkanie skutecznym atakiem (25:19).

Jak zagrali reprezentanci Polski? Kamil Semeniuk wywalczył 12 punktów (10/20 = 50% skuteczności w ataku + 2 asy; przyjęcie pozytywne 48%). Wilfredo Leon dał bardzo dobrą zmianę, zdobył 6 punktów (4/4 = 100% + 2 asy). Najlepiej punktującym graczem meczu był Wassim Ben Tara, który zdobył dla gospodarzy 20 punktów.

Sir Susa Vim Perugia – Mint Vero Volley Monza 3:1 (25:15, 25:18, 24:26, 25:19)

Perugia: Roberto Russo, Simone Giannelli, Oleg Płotnicki, Flávio Gualberto, Wassim Ben Tara, Kamil Semeniuk – Massimo Colaci (libero) oraz Jesus Herrera Jaime, Wilfredo Leon, Sebastián Sole, Tim Held. Trener: Angelo Lorenzetti.
Monza: Fernando Kreling, Ran Takahashi, Gabriele Di Martino, Eric Loeppky, Stephen Maar, Gianluca Galassi – Marco Gaggini (libero) oraz Arthur Szwarc, Petar Visić, Nik Mujanović. Trener: Massimo Eccheli.

Perugia – Monza 2—1

2024-04-18: Sir Susa Vim Perugia – Mint Vero Volley Monza 3:1 (27:25, 25:18, 23:25, 25:23)
2024-04-21: Mint Vero Volley Monza – Sir Susa Vim Perugia 3:2 (25:20, 23:25, 21:25, 25:19, 15:11)
2024-04-25: Sir Susa Vim Perugia – Mint Vero Volley Monza 3:1 (25:15, 25:18, 24:26, 25:19).

2024-04-28: Mint Vero Volley Monza – Sir Susa Vim Perugia.