Porażka Perugii po tie-breaku! Remis w rywalizacji o mistrzostwo Włoch

Wilfredo Leon rozegrał bardzo dobre spotkanie, ale Perugia przegrała 2:3.

Siatkarze Mint Vero Volley Monza wygrali z Sir Susa Vim Perugia 3:2 w drugim meczu finału ligi włoskiej. W rywalizacji do trzech zwycięstw jest remis 1—1. Trzecie spotkanie ekipa, w której grają Wilfredo Leon i Kamil Semeniuk, rozegra we własnej hali.

Po dobrym otwarciu gospodarzy (4:1), gra szybko się wyrównała (5:5). Siatkarze Perugii uzyskali minimalną przewagę (9:11), ale gospodarze wykorzystali problemy rywali w przyjęciu i odpowiedzieli serią wygranych akcji (14:11). Od tego momentu Monza utrzymywała przewagę, grając skuteczniej w ataku. W końcówce asa dołożył Eric Loeppky (23:18), a dwa brakujące punkty wywalczył skutecznymi atakami Stephen Maar (25:20).

W drugiej odsłonie inicjatywę przejęła Perugia, a ważną rolę odegrała zagrywka. Asa zaserwował Wilfredo Leon (9:11), później dobrze w polu zagrywki zaprezentował się Flavio Gualberto, do tego doszła skuteczność w ataku i goście odskoczyli na kilka punktów (11:15). Gospodarze ruszyli do odrabiania strat i też punktowali zagrywką. W końcówce odrobili straty po skutecznym ataku Maara (22:22). Kluczowe akcje padły jednak łupem przyjezdnych. Piłkę setową wywalczył Wassim Ben Tara, a punktowy blok wyjaśnił sytuację (23:25).

Kolejną partię lepiej rozpoczęli goście. Po skutecznym ataku Kamila Semeniuka było 5:8, później Perugia odskoczyła na pięć oczek (9:14). Gospodarze próbowali gonić wynik, zmniejszyli różnicę gdy asa posłał Loeppky (13:15). Perugia miała jednak wyraźną przewagę w ofensywie, a w końcówce uzyskała wyraźną przewagę. Semeniuk wywalczył piłkę setową (19:24), rywale obronili się w dwóch akcjach, ale Ben Tara zamknął seta atakiem blok-aut (21:25).

Gospodarze nie zamierzali rezygnować i od początku czwartego seta zaczęli nadawać ton wydarzeniom na boisku (4:1, 10:5). Poprawili skuteczność w ataku, nabrali wiatru w żagle i spokojnie utrzymywali kila punktów różnicy (17:11, 20:15), a Perugia nie była w stanie odrobić strat. Gdy Ran Takahashi skutecznie zaatakował na 25:19, obie ekipy mogły szykować się do tie-breaka.

Decydującą partię lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy mieli trzy oczka zaliczki przy zmianie stron (8:5). Po niej Perugia odrobiła straty – asa posłał Leon i było 9:9. W końcówce siatkarze Perugii zaczęli jednak popełniać błędy, a serią dobrych zagrywek w ekipie rywali popisał się Maar (13:9). Błąd gości w ataku oznaczał piłkę meczową dla Monzy (14:10), a dwie akcje później Takahashi zakończył to emocjonujące starcie (15:11).

Skrót meczu Monza - Perugia:

Najwięcej punktów: Stephen Maar (28), Ran Takahashi (14), Eric Loeppky (13) – Monza; Wilfredo Leon (24), Wassim Ben Tara (20), Kamil Semeniuk (10) – Perugia.

Jak zagrali reprezentanci Polski? Wilfredo Leon – 22/29 = 76% skuteczności w ataku + 2 asy serwisowe; pozytywne przyjęcie 32%; wszedł na boisko w połowie pierwszego seta, kolejne rozpoczynał w wyjściowym składzie. Kamil Semeniuk – 10/29 = 34% skuteczności w ataku; pozytywne przyjęcie 20%.

Monza: Gabriele Di Martino, Eric Loeppky, Stephen Maar, Gianluca Galassi, Fernando Kreling, Ran Takahashi – Marco Gaggini (libero) oraz Arthur Szwarc, Petar Visić. Trener: Massimo Eccheli.
Perugia: Wassim Ben Tara, Kamil Semeniuk, Roberto Russo, Simone Giannelli, Oleg Płotnicki, Flávio Gualberto – Massimo Colaci (libero) oraz Tim Held, Wilfredo Leon, Sebastián Sole, Jesus Herrera Jaime. Trener: Angelo Lorenzetti.

Perugia – Monza 1—1

2024-04-18: Sir Susa Vim Perugia – Mint Vero Volley Monza 3:1 (27:25, 25:18, 23:25, 25:23)
2024-04-21: Mint Vero Volley Monza – Sir Susa Vim Perugia 3:2 (25:20, 23:25, 21:25, 25:19, 15:11)
2024-04-25: Sir Susa Vim Perugia – Mint Vero Volley Monza (czwartek, godzina 17.55; transmisja Polsat Sport News).

2024-04-28: Mint Vero Volley Monza – Sir Susa Vim Perugia