ZAKSA nad przepaścią! Jastrzębski Węgiel wygrał drugi mecz i jest o krok od mistrzostwa

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali dwa pierwsze mecze finałowej rywalizacji z ZAKSĄ.

W drugim spotkaniu finału PlusLigi Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrała z Jastrzębskim Węglem 1:3. Kędzierzynianie wygrali pierwszego seta, w kolejnych górą byli jednak goście. Rywalizacja o złoto mistrzostw Polski toczy się do trzech zwycięstw, a jastrzębianie prowadzą już 2—0. Mecz numer trzy zostanie rozegrany w środę 10 maja w Jastrzębiu-Zdroju.

W premierowej partii przewagę na przestrzeni seta mieli skuteczniejsi w ataku kędzierzynianie (11:8, 18:15). Siatkarze Jastrzębskiego Węgla trzymali jednak kontakt z rywalami, a w końcówce po punktowym bloku odrobili straty (20:20). Blok dał również piłkę setową ZAKSIE (24:23), ale dotknięcie siatki rozpoczęło grę na przewagi. W decydującej akcji Bartosz Bednorz spektakularnie zatrzymał atak przeciwnika (26:24).

Druga odsłona również była bardzo wyrównana, a wynik długo oscylował wokół remisu (9:9, 16:16). Znów wszystko rozstrzygnęło się w końcówce. Po skutecznym ataku Łukasza Kaczmarka, ZAKSA prowadziła 22:21. Cztery kolejne akcje padły jednak łupem przyjezdnych. Stephen Boyer i Tomasz Fornal popisali się skutecznymi atakami, Jurij Gladyr blokiem, a w ostatniej akcji Boyer dołożył asa serwisowego (22:25).

Efektowna końcówka drugiej partii pobudziła jastrzębian, którzy od początku trzeciego seta nadawali ton wydarzeniom na parkiecie (2:5, 5:10). ZAKSA nie była w stanie się przebudzić i wynik rozjechał się na korzyść gości. Siatkarze Jastrzębskiego Węgla przeważali w ataku, w polu zagrywki, a świetną odsłonę zaliczył Fornal. Wynik na 15:25 ustalił Eemi Tervaportti atakiem z przechodzącej piłki.

Set numer cztery to znów efektowne otwarcie ekipy z Jastrzębia-Zdroju (4:10). ZAKSA próbowała jeszcze zmniejszyć straty, ale udane akcje przeplatała błędami. Dobrze dysponowani goście spokojnie utrzymywali przewagę. Serwis gospodarzy w siatkę dał im piłkę meczową, a po chwili Boyer posłał bombę z pola serwisowego (118 km/h) i zakończył mecz (19:25).

Najwięcej punktów: Łukasz Kaczmarek (18), Aleksander Śliwka (15), Bartosz Bednorz (12), Dmytro Paszycki (10) – ZAKSA; Stephen Boyer (22), Tomasz Fornal (21), Trevor Clevenot (12) – Jastrzębski Węgiel. Goście lepsi w większości elementów, wyraźnie w polu serwisowym (3–9, 4 asy Boyer). MVP: Tomasz Fornal (19/29 = 66% skuteczności w ataku + 1 as +1 blok).

ZAKSA: David Smith, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Bednorz, Dmytro Paszycki, Marcin Janusz, Aleksander Śliwka – Erik Shoji (libero) oraz Przemysław Stępień, Bartłomiej Kluth, Adrian Staszewski, Wojciech Żaliński. Trener: Tuomas Sammelvuo.
Jastrzębski Węgiel: Tomasz Fornal, Moustapha M'Baye, Stephen Boyer, Trevor Clevenot, Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jan Hadrava, Eemi Tervaportti, Rafał Szymura. Trener: Marcelo Mendez.

Stan rywalizacji play-off (do trzech zwycięstw) 2—0 dla Jastrzębskiego Węgla.

Wyniki meczów finału PlusLigi 2023:

2023-05-03: Jastrzębski Węgiel – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 (25:20, 25:20, 25:23)
2023-05-06: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel 1:3 (26:24, 22:25, 15:25, 19:25)
2023-05-10: Jastrzębski Węgiel – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (środa, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-05-13: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel (sobota, godzina 20.30) /ewentualnie
2023-05-17: Jastrzębski Węgiel – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (środa, godzina 20.30) /ewentualnie.