Dwóch Polaków wywalczyło awans do cyklu mistrzostw Europy na żużlu

Żużel
Kacper Woryna

Kacper Woryna (Włókniarz Częstochowa) i Grzegorz Zengota (Fogo Unia Leszno) wywalczyli w węgierskim Nagyhalasz awans do tegorocznego cyklu mistrzostw Europy. Turniej SEC Challenge wygrał Francuz Dimitri Berge.

16 żużlowców w turnieju na Węgrzech rywalizowało o pięć miejsc w cyklu SEC 2023. Oprócz Woryny i Zengoty, o prawo startu walczył także Szymon Woźniak. Zawodnik Stali Gorzów odpadł w biegach dodatkowych i zajął ostatecznie siódme miejsce.

W imprezie znakomitą formę zaprezentował Berge, który po czterech startach miał komplet 12 punktów na koncie i był już pewny zakwalifikowania się do mistrzostw Europy. W swoim ostatnim występie przyjechał trzeci. O kolejne lokaty premiowane awansem trwała niezwykle zacięta walka do ostatniego wyścigu. Po 20 biegach przepustki wywalczyli Woryna, Czech Jan Kvech oraz Zengota, którzy mieli na koncie po 10 punktów.

Kolejnych pięciu uczestników zdobyło dziewięć punktów i organizatorzy zawodów musieli przeprowadzić miniturniej biegów dodatkowych, by wyłonić piątego uczestnika cyklu SEC. Decydujący wyścig wygrał Duńczyk Andreas Lyager.

Pewny start w ME mają najlepsi żużlowcy z ubiegłorocznej edycji: Leon Madsen, Janusz Kołodziej, Mikkel Michelsen, Patryk Dudek oraz Dominik Kubera. Promotor cyklu SEC wkrótce ogłosi pięciu zawodników ze stałymi "dzikimi kartami".

Indywidualne mistrzostwa Europy rozpoczną się w Częstochowie 17 czerwca, a kolejne turnieje odbędą się w niemieckim Guestrow (5 sierpnia), Bydgoszczy (9 września) i Pardubicach (22 września).