Portugalczycy odwołają się od nakazu ujawnienia rozmów z Fernando Santosem

Piłka nożna
Portugalczycy odwołają się od nakazu ujawnienia rozmów z Fernando Santosem
fot. Cyfrasport
Fernando Santos

Władze Portugalskiej Federacji Piłkarskiej (FPF) odwołają się od czwartkowego werdyktu sądu w Sintrze, który nakazał im podanie do publicznej wiadomości umów zawieranych w latach 2014-2022 z selekcjonerem Fernando Santosem. Od stycznia jest on trenerem reprezentacji Polski.

W piątek FPF podała, że odwoła się od orzeczenia Sądu Administracyjnego i Podatkowego w Sintrze, który nakazał federacji jako instytucji publicznej ujawnienie mediom dokumentów, w tym umów zawieranych przez federację z Fernando Santosem.

 

ZOBACZ TAKŻE: Boniek: "Specjalne" zgrupowanie Santosa? To piłkarze decydują, a nie kluby

 

Pozew do sądu przeciwko FPF złożyło trzech dziennikarzy tygodnika “Expresso” twierdząc, że federacja piłkarska odmówiła im informacji, które powinny być dostępne dla portugalskiej opinii publicznej.

 

"FPF będzie musiała udostępnić wszystkie umowy o pracę i/lub umowy o świadczenie usług podpisane pomiędzy nią a Fernando Santosem od 2014 r., w tym odpowiednie aneksy i poprawki” - orzekł w czwartek sąd w podlizbońskiej Sintrze.

 

Orzeczenie ma związek ze śledztwem dziennikarskim dotyczącym rzekomego unikania płacenia podatków przez Santosa w Portugalii. W październiku ub.r. FPF podała, że zapłaciła w imieniu selekcjonera zaległe podatki w wysokości 4,5 mln euro po żądaniu fiskusa uregulowania zaległych należności.

 

Media powołujące się wówczas na federację podały, że Santos zobowiązał się do zwrotu tej kwoty na rzecz FPF. Ujawniono przy okazji, że umowy trenera z federacją miały być zawierane za pośrednictwem reprezentującej go spółki Femacosa.

 

W grudniu ub.r., po powrocie z mundialu w Katarze, Fernando Santos ogłosił, że odchodzi z reprezentacji Portugalii. Media komentowały, że kontynuację jego pracy w kadrze skomplikował m.in. konflikt, w jaki szkoleniowiec popadł podczas turnieju z kapitanem reprezentacji Cristiano Ronaldo.

 

Szkoleniowiec pracujący z reprezentacją Portugalii przez osiem lat, poprowadził kadrę tego kraju do największego sukcesu w historii, jakim był triumf w mistrzostwach Europy we Francji w 2016 r. Z kolei w sezonie 2018/19 zwyciężył ze swoimi podopiecznymi w Lidze Narodów UEFA.

 

Portugalczyk w przeszłości trenował m.in. FC Porto, Panathinaikos Ateny, PAOK Saloniki, a także lizbońskie Sporting i Benficę. W latach 2010-2014 Santos był selekcjonerem drużyny narodowej Grecji.

KP, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie