Dwóch mistrzów olimpijskich z Rosji otrzymało zakaz startu na MŚ w taekwondo

Sporty walki
Dwóch mistrzów olimpijskich z Rosji otrzymało zakaz startu na MŚ w taekwondo
fot. PAP

Dwóch rosyjskich mistrzów olimpijskich, którzy otwarcie popierają wojnę na Ukrainie, nie zostało dopuszczonych do udziału w mistrzostwach świata w taekwondo. Impreza odbędzie się w stolicy Azerbejdżanu Baku w dniach 29 maja - 4 czerwca.

Rosyjski Związek Taekwondo do zawodów początkowo zgłosił m.in. złotych medalistów igrzysk Tokio 2020 w wadze do 80 kg Maksima Chramcowa i występującego w kategorii powyżej 80 kg Władysława Łarina.

 

Rywalizując pod szyldem Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego obaj zostali pierwszymi mistrzami olimpijskimi swojego kraju w taekwondo. Od tego czasu wyrażali poparcie dla inwazji Kremla na Ukrainę.

 

ZOBACZ TAKŻE: Kibic założył koszulkę z napisem "Rosja" i się zaczęło! Interweniuje Duma Państwowa

 

Światowe federacja taekwondo (WT) potwierdziła podczas weryfikacji listy zgłoszeń, że obaj wymieni Rosjanie, jako indywidualni sportowcy neutralni, nie zostali dopuszczeni do rywalizacji zawodów w Baku.

 

Władze WT są jedną z międzynarodowych federacji, które zniosły całkowity zakaz startu dla rosyjskich i białoruskich sportowców zgodnie ze zmienionymi decyzjami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). Komitet Wykonawczy MKOl 28 marca zalecił, aby międzynarodowe federacje przywróciły możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych pod flagą neutralną pod warunkiem, że nie wspierali oni aktywnie wojny na Ukrainie oraz nie są związani z wojskiem i klubami resortów siłowych.

 

W przypadku MŚ w taekwondo wymagało to trzyetapowego procesu obejmującego weryfikację przez krajową federację członkowską i federację kontynentalną, indywidualne potwierdzenie przez zawodnika lub personel pomocniczy oraz ostateczną ocenę przez władze WT.

 

Wstępnie zatwierdzono grupę 23 neutralnych sportowców indywidualnych - 14 z paszportami rosyjskimi i dziewięciu z białoruskimi - z udziałem pod warunkiem podpisania deklaracji zobowiązującej do pełnego przestrzegania warunków udziału w Baku.

 

Ukraina wycofała się z MŚ w taekwondo, ponieważ dopuszczono do nich rosyjskich i białoruskich sportowców.

 

Do imprezy w Baku zgłosiło się blisko 1000 sportowców ze 144 krajów oraz drużyna uchodźców.

 

Mistrzostwach są etapem kwalifikacji olimpijskich Paryż 2024.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie